Ethereum je platforma, která poskytuje komplexní obchodní mechanismy, věštírny a chytré smlouvy. Webové stránky, jako je aplikace Ethereum Code, přizpůsobují své uživatelské rozhraní a strategie zkušeným i novým obchodníkům s bitcoiny. Platforma věnovala při navrhování svého uživatelského rozhraní mimořádnou pozornost detailům. Níže uvedená část se zaměří na to, jak funguje a jaká je síla jejího blockchainu, aby nově definovala hodnotové řetězce a transformovala globální finanční průmysl.
Technologie blockchain se v posledních několika letech vyvíjela exponenciálně neuvěřitelnou rychlostí, přičemž Bitcoin byl první aplikací využití blockchainu. Ethereum se objevilo v reakci na neschopnost bitcoinu zpracovávat transakce bez poplatků.
Při provozu na platformě Ethereum nejsou vývojáři dApps omezeni na funkce, které může nabídnout běžný blockchain, jako je bitcoin. Ethereum například neomezuje pouze na zpracování plateb, ale umožňuje vývojářům vytvářet inteligentní kontrakty podporující aplikace, jako je sledování dodavatelského řetězce.
Správa dodavatelského řetězce v Ethereu
Dodavatelské řetězce jsou klíčovou součástí globální ekonomiky a jejich růst a rozšiřování vyžadují sítě, které zajišťují rychlý tok informací v reálném čase pro všechny zúčastněné strany. Dodavatelské řetězce se vyskytují téměř v každém odvětví, od výroby po logistiku a vše mezi tím. Technologie blockchain může zcela změnit dodavatelské řetězce tím, že je zefektivní a zároveň sníží náklady a zvýší důvěru mezi zúčastněnými stranami.
Vytváření decentralizovaných aplikací
Decentralizované aplikace (DAPP) jsou nejúspěšnějším případem využití blockchainu Ethereum. Na rozdíl od běžných aplikací, které jsou závislé na obchodě s aplikacemi, mobilním obchodě s aplikacemi nebo jiné centralizované službě, je lze vytvářet a hostovat v blockchainu. Mnohé z těchto aplikací vedly ke zvýšení spolupráce mezi lidmi, automatizaci smluv a důvěře mezi stranami zapojenými do transakce.
Hodnotový řetězec je jen řetězec přenosu
Blokový řetězec s jedinou hodnotou (známý také jako blockchain dodavatelského řetězce) dokáže sledovat jakoukoli transakci, aniž by bylo nutné důvěřovat jakémukoli prostředníkovi třetí strany. Tento přímý tok dat v rámci blockchainu se nazývá „transakční řetězec, a pokud by se jeden subjekt v rámci řetězce mohl stát poškozeným, pak by škodlivé subjekty mohly potenciálně ukrást nebo manipulovat i s řetězcem. V důsledku toho může dojít ke ztrátě důvěry a spolehlivosti organizace.
Za blockchainem Ethereum
Ethereum nabízí otevřenou, obecnou, veřejnou platformu blockchainu, která umožňuje vývojářům vytvářet a nasazovat decentralizované aplikace s různými skriptovacími jazyky, databázemi a nástroji. Na přizpůsobených blockchainech lze navíc provozovat složité inteligentní kontrakty a techniky formálního ověřování.
Decentralizovaný svět
Přestože má Ethereum ve srovnání s obecným masovým trhem omezenou šířku pásma, mohou lidé využívat platformy poháněné blockchainem pro rozsáhlé webové hostingové služby. Společnosti toho mohou dosáhnout přidáním dalších uzlů do sítě, což pomáhá zlepšit efektivitu, s jakou jsou transakce zpracovávány. Bude to však vyžadovat také infrastrukturu uzlů pro zpracování transakcí, které poskytují výkon a úložiště dat blockchainu.
Důkaz o sázkách
Důkaz sázky (Proof-of-Stake, PoS) je mechanismus konsensu, který využívá zdroje validátorů v systému. Validátory jsou inteligentní smlouvy, které zúčastněným stranám umožňují prosazovat integritu systému prostřednictvím delegování. Proto na rozdíl od jiných metod dokazování, jako je Proof-of-Work (PoW), umožňuje PoS mikroplatby, které mohou být generovány validátory a delegovány na libovolného předem nakonfigurovaného uživatele.
Výhody Etherea
Nejvýznamnější výhodou Etherea je, že má velmi aktivní komunitu, která pomáhá při zlepšování sestavovaných dApps. Další výhodou je snadnost, s jakou mohou značky vytvářet decentralizované aplikace na jeho platformě. Architektura Etherea umožňuje neustálý růst a vývoj jeho blockchainu s cílem zlepšit funkčnost a vytvořit bezpečnější platformu.
V budoucnu bude i nadále inspirovat inovace prostřednictvím svých aplikací a dalších platforem postavených nad jeho open-source kódovou základnou. Například Microsoft Azure postavil na blockchainu ethereum, aby poskytl alternativní autentizační faktory pro přístup uživatelů.
I přes všechny tyto výhody je však třeba si před využitím dApps, které ethereum pohání, uvědomit některé věci. Například je snadné, aby vývojář udělal chybu v kódování nebo aby ji zlomyslný aktér využil k tomu, aby tyto inteligentní kontrakty vlastnil.
Možné hrozby a zranitelnosti
Největším problémem každého blockchainu je, že je veřejný a nemá žádné centrální body zranitelnosti. Je však nutné si uvědomit, že algoritmy, které běží nad blockchainem, jsou zranitelné.
V tomto případě musí být kód bezchybný a neměly by v něm být žádné díry, které by hackerům umožnily krást soukromé informace uživatelů nebo jiná aktiva. Ethereum bohužel není vůči těmto problémům imunní a vyskytly se případy, kdy záškodníci zneužili zranitelnosti, což vedlo ke ztrátám uživatelů, kteří s takovými dApps obchodovali.
Zdroj: Applemagazine.com