K natáčení vysoce kvalitního videoobsahu dnes nepotřebujete videokameru za 3 tisíce dolarů ani drahé vybavení. Pokud máte poměrně nový iPhone, můžete vytvářet úžasná videa pro osobní nebo pracovní účely. Stačí jen vědět, jak telefon používat.
Nikdy nebylo snazší vytvářet úžasný videoobsah pomocí iPhonu. Klíčem je pochopit všechny různé funkce, které máte k dispozici, a také některé různé filmové taktiky, techniky a pomůcky. Zde je několik našich oblíbených tipů:
Prozkoumejte funkce Pro
Na nativní aplikaci fotoaparátu v iPhonu není technicky nic špatného, ale má omezené funkce. Pokud to s natáčením kvalitních záběrů myslíte vážně, měli byste si stáhnout a používat prémiovou aplikaci.
Aplikace Filmic Pro je opravdu dobrou volbou. Kromě jiných funkcí umožňuje zvolit vyšší datový tok videa s vylepšenou kvalitou 50,0 Mbit/s. To je znatelné zlepšení oproti standardním 24,0 Mbit/s, které získáte s aplikací Fotoaparát v systému iOS.
Správné držení telefonu
Většina lidí instinktivně natáčí v režimu na výšku, protože tak telefon obvykle drží. Pokud se však snažíte natáčet vysoce kvalitní záběry, je lepší držet telefon v režimu na šířku. To vám umožní zachytit širší úhel záběru, který se lépe promítne do produkčních záběrů. Přitom existují situace, kdy je režim na výšku ideální (například když natáčíte pro TikTok nebo jinou platformu, která používá režim zobrazení na výšku). Klíčem k úspěchu je vždy natáčet s představou, jak bude video zobrazeno.
Nahrávání ve 4K
Nové iPhony mají možnost nahrávat v rozlišení 720p, 1080p a 4K. Zatímco při každodenních nahrávkách můžete klidně použít jedno z nižších nastavení, abyste ušetřili místo, rozlišení 4K rozhodně využijte, pokud chcete dosáhnout nejlepší kvality videa. Naštěstí můžete rozlišení snadno změnit v aplikaci fotoaparátu a přepínat mezi různými možnostmi.
Nastavení snímkové frekvence
Novější iPhony mohou natáčet video v rozlišení 4K různou rychlostí, která se měří ve snímcích za sekundu (fps). K dispozici je 24 snímků za sekundu, 30 snímků za sekundu a 60 snímků za sekundu. Čím pomalejší/méně pohyblivý je fotografovaný objekt, tím pomalejší může být počet snímků za sekundu. Jakmile však začleníte více pohybu, budete jej chtít zvýšit. Například pro záznam někoho, kdo hraje basketbal, je třeba 60 snímků za sekundu.
Používejte správné vybavení
Abyste si usnadnili tvorbu videa, ujistěte se, že máte správné vybavení. I v případě iPhonu existuje několik různých přístrojů a příslušenství, jejichž nákup můžete zvážit. Patří sem stativ (pro stabilní záběry, při kterých bude kamera umístěna na jednom místě), externí mikrofon (může to být bezdrátový mikrofon nebo mikrofon, který se připojuje k telefonu přes port), sada tříbodového osvětlení a gimbal (pokud děláte záběry s velkým pohybem kamery).
Použití mřížky
Důrazně doporučujeme zapnout mřížku pro fotoaparát iPhonu. Tím se obrazovka rozdělí na třetiny (horizontálně i vertikálně) a zůstane vám devět rovnoměrně velkých obdélníků. Na základě tohoto zobrazení můžete použít pravidlo třetin pro správné zarámování záběrů.
Pravidlo třetin v podstatě říká, že váš hlavní objekt by měl být umístěn někde podél těchto linií nebo průsečíků, aby byl optimálně viditelný. Tím zajistíte, že vaše kompozice bude co nejatraktivnější (posílíte vnímání diváka).
Vyberte si dobrý software pro úpravy
Nahrávání videa je vlastně jen prvním krokem. Jakmile jsou surové videozáznamy hotové, obvykle je budete chtít prohnat nějakým střihovým softwarem, abyste vyčistili obraz a zvuk. To vám také dává možnost spojit klipy dohromady, přidat efekty, udělat hlasové komentáře atd.
Můžete najít střihový software, který vyhovuje téměř každému rozpočtu nebo potřebám. Pokud budete hodně stříhat video, pravděpodobně budete chtít utratit za prémiový produkt s mnoha funkcemi. Pokud však děláte jen jedno video za čas, je k dispozici řada bezplatných aplikací.
Připravit, nastavit, vytvořit!
Již nejste omezeni drahým vybavením nebo závislými video agenturami. Díky tomuto šikovnému malému zařízení ve vaší přední kapse můžete natáčet vlastní vysoce kvalitní videa s velmi rozumným rozpočtem. Doufejme, že vám tento článek poskytne náskok!
Zdroj: Applemagazine.com