V roce 2020 došlo v USA k více než 1 000 případů narušení bezpečnosti dat. To je hodně, když uvážíte, že průměrné náklady na každý z nich činí 8,64 milionu dolarů.
Pokud tedy nechcete riskovat, že vaše společnost zkrachuje nebo bude mít na krku žalobu, je dobré brát kybernetickou bezpečnost vážně. Ano, katastrofy se stávají. Ale můžete také udělat mnoho pro to, abyste jim předešli.
Zde je 9 věcí, které by měla každá firma udělat, aby se vyhnula úniku nebo narušení bezpečnosti dat:
Identifikujte kritická data
Nejprve je důležité rozlišit citlivá data od těch, která nejsou citlivá. Kde například vaše společnost uchovává hesla, bankovní údaje a informace o zaměstnancích?
Zjistěte to a označte tato data jako kritická. Všem, které do této kategorie nespadají, můžete přiřadit jiné označení.
Omezení přístupu uživatelů
Dále omezte přístup uživatelů k důvěrným údajům. Čím více lidí k nim má přístup, tím vyšší je riziko úniku dat. Přístupová práva proto udělujte pouze těm, kteří je nezbytně potřebují.
A nezapomeňte vždy odebrat přístup bývalým zaměstnancům, jakmile opustí společnost. Tak se nemusíte obávat, že si nespokojený zaměstnanec vybije svůj vztek na firmě zneužitím jejích dat.
Nainstalujte bezpečnostní software
Každá firma by měla zavést robustní sadu bezpečnostního softwaru. Patří sem firewall, antivirová a antispywarová řešení.
Kromě toho by si firmy měly nainstalovat software pro monitorování datových aktivit (DAM), který vyhledává podezřelé aktivity, a software pro ochranu před ztrátou dat (DLP), který pomůže firmě zabránit případným únikům dat nebo alespoň minimalizovat jejich škody.
Šifrování dat
V dnešní době se na internetu sdílí velké množství dat. Abyste zajistili, že nedojde k jejich zneužití, šifrujte je. Ať už se jedná o e-mail nebo rychlé zprávy, data by měla být zašifrována tak, aby byla v nesprávných rukou nepoužitelná. S tím vám pomůže používání sítě VPN s vaší sítí Wi-Fi.
Školení zaměstnanců
Nejčastější příčinou narušení bezpečnosti dat je lidská chyba. To znamená chyby zaměstnanců. Pořádejte proto pravidelná bezpečnostní školení, na kterých proberete následující:
- Jak vytvořit silné heslo a pravidelně ho měnit
- Běžné kybernetické bezpečnostní hrozby, jako je phishing
- Jak bezpečně sdílet soubory
- Nejlepší bezpečnostní postupy při spolupráci s podniky třetích stran
Na seznam můžete přidat mnoho dalších. Důležité je, aby se tyto části školení konaly pravidelně, aby koncepty zůstaly v myslích všech čerstvé.
Nastavení 2FA nebo MFA
Nastavte dvoufaktorové ověřování (2FA) nebo vícefaktorové ověřování (MFA) jako další vrstvu zabezpečení. Obvykle jde o získání digitálního kódu nebo push notifikace na váš telefon k ověření vaší identity. Je to bezpečnější než používání pouze hesla.
Zálohování informací do cloudu
Zálohujte firemní data do cloudu pro případ, že by se někdy ztratila, poškodila nebo byla odcizena. Pak budete mít vždy k dispozici další kopii pro obnovu dat.
Se správným poskytovatelem cloudových služeb můžete dokonce automatizovat pravidelné zálohování dat, abyste na ně nemuseli myslet. Raději bezpečně, než abyste litovali.
Pravidelná aktualizace softwaru
Softwarové programy mají tendenci pravidelně zavádět aktualizace verzí. Pokud se tak stane, měli byste svůj software aktualizovat, protože zastaralý software je náchylnější ke kybernetickým útokům.
Přehodnocujte a přizpůsobujte se
Nakonec pravidelně přehodnocujte svá opatření pro zabezpečení dat. Pokud zjistíte nějaké zranitelnosti, rychle je řešte. Nebo pokud zjistíte, že některé postupy nefungují tak, jak mají, změňte je.
Klíčem je udržet si přehled o aktuálních trendech v oblasti zabezpečení dat, přizpůsobovat se jim a zlepšovat je. Pokud to dokážete, budete na kybernetický útok připraveni lépe než 99 % ostatních společností.