Co byste měli vědět o novém čipu M2

Apple změnil pravidla hry pro Mac, když v roce 2020 oznámil čip M1, a od uvedení prvních MacBooků Pro a Maců mini jsme ušli dlouhou cestu.

Vedle uvedení M1 Pro a M1 Max jsme se nedávno dočkali uvedení prvního iPadu s čipem M1 a modelu M1 Ultra, který nabízí profesionální výpočetní výkon pro novou generaci videografů, programátorů a profesionálů. Model M1 byl postaven na architektuře čipu A14 používaného pro iPad a iPhone a zdvojnásobil výkon jader CPU, jader GPU a šířku paměťového pásma, aby byl kompatibilní s novou generací zařízení Mac.

V prvních srovnávacích testech překonal M1 prakticky všechny dosud vyrobené počítače Mac s procesory Intel, dokonce i Mac Pro, a Apple využil výkon nového čipu k osvěžení celé řady Maců, nedávno uvedl zcela nový MacBook Air a předtím přepracovaný stolní počítač iMac. Čip M1 zkrátka změnil pohled spotřebitelů i profesionálů na počítače Mac a někteří technologičtí kritici tvrdí, že čip M1 „zachránil řadu počítačů Apple“.

Od uvedení prvního počítače s čipem M1 uběhl více než rok a půl a nyní nastal čas, aby Apple poodhalil, co bude dál. Je nepravděpodobné, že bychom se dočkali nového čipu řady M každý rok, jako je tomu u iPhonu; místo toho bude zaveden 18- až 24měsíční cyklus obnovy řady M, který pomůže Applu udržet řadu Mac na špičkové úrovni.

V nových MacBoocích Air a 13palcových MacBoocích Pro se jako první objeví čip M2 – jestliže M1 byl čip A14, M2 je čip A15. Je vyroben z miliardy tranzistorů, což je o 25 % více než M1, a přestože stále používá stejný 5nm výrobní proces jako jeho předchůdce, je vybaven „vylepšeným“ procesem, který má zvýšit výkon. Apple uvádí, že M2 zdvojnásobuje vysoce výkonná jádra procesoru z A15, tedy osmijádrovou sestavu čtyř vysoce výkonných jader a čtyř vysoce účinných jader, a díky sdílené vyrovnávací paměti L2, která se zvětšila z 12 MB na 16 MB, budou taktovací frekvence u M2 pravděpodobně o něco vyšší. Efektivní jádra nového čipu mají stejnou vyrovnávací paměť jako M1, ale dostala další architektonická vylepšení, díky nimž má M2 o 18 % vyšší výkon než M1, čímž se čip vyrovná desktopovému procesoru Ryzen 7 3800X, ale má přibližně o 20 % nižší spotřebu energie.

U čipu M2 společnost Apple zdvojnásobila počet jader GPU oproti čipu A15, takže je k dispozici až s 10 jádry GPU, ačkoli základní zařízení má povoleno pouze 8 jader GPU. Tím, že je k dispozici o 25 % více jader GPU, by se dalo argumentovat, že lze očekávat o 25 % vyšší výkon, ale pravdou je, že většina grafických úloh je limitována šířkou paměťového pásma. V tom se M2 skutečně vyplatí: Apple tvrdí, že výkon jeho GPU je až o 35 % vyšší než u M1, ačkoli se v důsledku toho zvýšila spotřeba energie. Ve svých marketingových materiálech k novému čipu Apple uvádí, že M2 je 2,3krát rychlejší než Intel Core i7-1255U při stejné úrovni spotřeby, a první údaje z Geekbench by tomu nasvědčovaly, ačkoli i7-12700KF a i9-11900K jej právě překonávají s jednojádrovým skóre 1872, resp. 1878, oproti 1869 u M2.

Ačkoli lze M2 snadno srovnávat s čipem A15, přechod z M1 na M2 nefunguje stejně jako přechod z A14 na A15, pokud jde o paměťový subsystém. A14 a A15 mají stejné specifikace hlavního paměťového subsystému: 64bitové rozhraní LPDDR4x. Model M1 toto rozhraní zdvojnásobil na šířku 128 bitů a zůstal u LPDDR4x, což znamená špičkovou propustnost 68,25 GB/s, zatímco model M2 provedl skok na LPDDR5x, který zvyšuje propustnost paměti na 100 GB/s. To nám dává určitou představu o tom, kam by Apple mohl směřovat, až v roce 2023 uvede na trh čipy M2 Pro a M2 Max – mohly by mít o 50 % větší paměťovou propustnost než M1 Pro a Max s taktem 400 GB/s, respektive 800 GB/s, což by mohlo vyrazit dech všem ostatním procesorům a učinit z nich první volbu uživatelů Maců.

Nový čip M2 má skutečně více CPU, GPU a RAM než čip M1, ale právě všechny funkce systému na čipu dohromady dělají nový M2 skutečně výjimečným. Například Neural Engine má 16 jader a dokáže nyní provést až 15,8 bilionu operací za sekundu, což je nárůst oproti 11 bilionům u modelu M1, zatímco mediální engine byl vylepšen a podporuje kódování a dekódování H.264 a HEVC až do rozlišení 8K a obsahuje podporu akcelerace videa ProRes. Uvádí se také, že na těchto základních modelech MacBook Air je možné provádět pokročilé úpravy videa, což je skutečně revoluční a dělá to z čipu M2 opravdu výjimečný technický kousek.

Až se Apple nakonec dostane k tomu, aby M2 přidal do svých pokročilejších strojů, jako jsou Mac Pro a MacBook Pro, pravděpodobně se dočkáme působivých renderovacích benchmarků, které uživatelům ušetří spoustu času. Přechod z Intelu na M1 je samozřejmě mnohem dramatičtější než přechod z M1 na M2, ale funkce a vylepšení jsou stále užitečné. Asi nejzajímavější bude sledovat vývoj společnosti Apple směrem k čipům M2 Pro, M2 Max a M2 Ultra a kam by firma mohla směřovat dále. Apple již v poslední době škádlí uvedení nového Macu Pro, který bude pravděpodobně vydán ještě letos, spolu s osvěženými modely MacBooků Pro.

Těšíte se, až se vám dostane do rukou čip M2? Dejte nám vědět!

Zdroj: Applemagazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *