Vzhledem k tomu, že spotřebitelé i profesionálové podnikají na internetu více než kdy dříve, je nezbytné zvolit správný webový prohlížeč pro své potřeby. Průměrný Američan stráví v prohlížeči každý den neuvěřitelných 413 minut, což je necelých sedm hodin, ale jak si při takovém množství konkurenčních produktů vybrat ten správný software?
Přirozeně budete chtít upřednostnit rychlost a stabilitu, ale dobrý webový prohlížeč toho umí mnohem víc. Jako uživatelé Macu možná přirozeně tíhnete k Safari, ale vyplatí se zvážit konkurenci a rozhodnout se pro správnou platformu pro vaše potřeby. Pro začátek jsme pro vás připravili několik možností…
Google Chrome
Google Chrome byl poprvé uveden na trh v roce 2008 a stal se dominantním prohlížečem na světě, když předstihl Internet Explorer od Microsoftu a Safari od Applu. Jedním z důvodů, proč je Chrome tak rozšířený, jsou možná rozšíření, která umožňují uživatelům přidávat funkce a vlastnosti navržené vývojáři třetích stran. Od AdBlocku, který omezuje počet reklam na stránce, až po Grammarly, který opravuje pravopis a gramatiku, existuje mnoho způsobů, jak posunout Chrome na vyšší úroveň a přidat funkce, které vám usnadní život. Chrome se synchronizuje napříč účty Google a pro sdílené počítače můžete přidávat různé uživatelské profily. Dalším důvodem, proč Chrome předčí mnoho konkurentů, je to, že splňuje více webových standardů než jakýkoli jiný prohlížeč, což znamená, že webové stránky by se měly načítat rychle a fungovat tak, jak mají. Navíc má častý cyklus aktualizací, což znamená, že bezpečnostní problémy a další chyby jsou vyřešeny dříve, než se stanou něčím závažným, a aktualizace jsou nasazovány automaticky, takže se o aktualizaci nemusíte starat.
Microsoft Edge
Ano, opravdu! Od uvedení prohlížeče Microsoft Edge, nástupce Internet Exploreru, zavádí počítačový gigant nové nástroje, díky kterým stojí za to o něm na Macu uvažovat. Software Internet Explorer se v posledních letech stal pro počítačovou společnost tak trochu terčem posměchu, přestože byl součástí prvních verzí systému Mac OS X, a v roce 2022 oficiálně ukončila jeho výrobu ve prospěch prohlížeče Microsoft Edge. Od té doby Edge předstihl Firefox na pozici druhého nejoblíbenějšího desktopového prohlížeče na světě a díky čistému uživatelskému rozhraní a softwaru postavenému na platformě Chromium nabízí mnoho funkcí, které znáte a očekáváte od prohlížeče Chrome, bez některých bloatwarů společnosti Google: s jednou výhodou navíc. Edge umožňuje uživatelům využívat aplikace a software z obchodu Google Chrome Store a nabízí více možností interakce s textovými médii než jiné prohlížeče. Navíc má vlastní knihovnu rozšíření a uživatelé mohou kontrolovat své soukromí pomocí tří úrovní prevence sledování – je však třeba poznamenat, že Microsoft bude stále shromažďovat některá data.
Firefox
Firefox je ve světě vývoje aplikací oporou a v průběhu let byl chválen za svůj étos otevřeného zdrojového kódu. Tento software dokáže rychle načítat dokumenty a webové stránky a na zařízeních se systémem MacOS nevyžaduje tolik paměti RAM jako Chrome, což je dobrá zpráva. Karty je také možné uspořádat do sbírek a jasně tak vymezit pracovní a osobní obsah a ve výchozím nastavení automaticky blokuje sledovače reklam, takže se nemusíte spoléhat na software třetích stran. Tam, kde některé webové prohlížeče kladou hlavní důraz na rychlost a výkon, se Firefox zaměřil na ochranu soukromí a síťovou neutralitu a funguje to dobře.
Safari
V systému macOS se vyplatí používat Safari. Ačkoli tento software neobsahuje všechny funkce, které byste mohli znát a očekávat od jiných prohlížečů, jeho hluboká integrace do ekosystému Apple z něj dělá preferovanou volbu. Můžete začít vyhledávat na iPhonu a pokračovat tam, kde jste skončili, na MacBooku a naopak. Je integrovaný ve všech zařízeních Apple a požehnáním je iCloud Keychain, který vám umožní uložit heslo do iPhonu a automaticky se přihlásit k účtům na Macu pomocí Touch ID. Mezi další oblíbené integrace patří sdílení iMessage a výchozí Apple Pay – už nikdy si nebudete muset pamatovat heslo! Je také dobré zmínit, že Apple plánuje v iOS 16 a macOS Ventura představit PassKeys, které mají nahradit hesla a využívat biometrii v zařízení. Jde o funkci, která bezpochyby způsobí revoluci ve způsobu přihlašování k účtům a je dalším důvodem, proč je ochrana osobních údajů stále nejdůležitější. Při načítání obsahu v Safari je totiž každá stránka samostatným procesem a inteligentní prevence sledování od společnosti vám pomůže identifikovat a blokovat sledovací zařízení. V posledních letech Safari vyvinulo nástroj na obranu proti otiskům prstů, který s vývojáři a inzerenty sdílí pouze základní údaje, aby se zajistilo, že nebudete profilováni. Funkce Průhlednost sledování aplikací ti umožní kontrolovat aplikace, které mají povoleno sledovat tvou aktivitu na jiných webech v iOS a macOS, a tlačítko Zpráva o ochraně soukromí ti ukáže, jak je tvé soukromí chráněno, když jsi online. Certifikáty HTTPS pro weby v Safari se musí každý rok obnovovat, což je další důležitá ochrana. Co se týče zabezpečení, Safari vychází na jedničku.
Jaký je váš oblíbený prohlížeč? Dejte nám vědět na sociálních sítích.
Zdroj: Applemagazine.com