Kyberkriminalita je závažný problém, který může kdykoli postihnout kohokoli. Odhaduje se, že kyberkriminalita stojí světovou ekonomiku každoročně více než 445 miliard dolarů. To je ohromující částka, která se bude s přibývajícím počtem lidí na internetu jen zvyšovat.
Co tedy můžete udělat pro to, abyste se nestali obětí počítačové kriminality? Zde je šest tipů, které vám pomohou začít.
Používejte silná hesla
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se chránit před počítačovou kriminalitou, je používat silná hesla, která jsou jedinečná pro každý váš účet. Nikdy hesla nepoužívejte opakovaně a dbejte na to, abyste v heslech používali kombinaci písmen, číslic a symbolů. Pokud máte problémy s vymýšlením silných hesel, můžete použít generátor hesel, například LastPass nebo 1Password.
Na druhou stranu, pokud používáte stejné heslo pro všechno, vystavujete se mnohem většímu riziku, že vás někdo hackne. Hackeři vědí, že lidé hesla používají opakovaně, takže často zkoušejí použít ukradená hesla z jednoho účtu, aby zjistili, zda fungují i na jiných účtech. Tomu se říká credential stuffing a je to velký problém.
Profesionální ochrana dat
Pokud vlastníte firmu nebo dokonce jen máte v počítači uloženo velké množství osobních údajů, musíte podniknout další kroky k jejich ochraně. Investujte do profesionální ochrany dat, například do produktu Norton 360 se službou LifeLock. Ta pomůže ochránit vaše data před hackery, a pokud někdy dojde k jejich zneužití, budete chráněni před krádeží identity.
Kromě toho můžete využít spravované služby kybernetické bezpečnosti, které vám poskytnou nepřetržitou ochranu před kybernetickými hrozbami. Pokud potřebujete ochranu dat ve společnosti GA Systems nebo v jiné organizaci, nezapomeňte si ověřit, zda nabízí služby, které budete potřebovat pro váš typ dat. Patří sem každodenní správa hrozeb, řízená detekce a reakce, pokročilé zpravodajství o hrozbách a další
.
Aktualizujte svůj software
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak mohou hackeři získat přístup do vašeho počítače, je zneužití bezpečnostních chyb v zastaralém softwaru. Proto je důležité udržovat veškerý svůj software aktuální, včetně operačního systému, webového prohlížeče a všech používaných zásuvných modulů nebo rozšíření.
Většina aktualizací softwaru obsahuje bezpečnostní záplaty, které opravují známé zranitelnosti. Povolte také automatické aktualizace operačního systému a aplikací, abyste na ně nemuseli pamatovat sami.
Dávejte si pozor na phishingové podvody
Phishing je typ kybernetického útoku, který využívá podvodné e-maily nebo webové stránky k tomu, aby z vás vylákal citlivé informace, například přihlašovací údaje nebo číslo kreditní karty. Tyto podvody jsou stále sofistikovanější, proto je důležité mít o nich přehled.
Pokud obdržíte e-mail, který vypadá podezřele, neklikejte na žádné odkazy ani přílohy. A pokud budete někdy požádáni o zadání citlivých údajů na webové stránce, ujistěte se, že jste na zabezpečené stránce (v adrese URL hledejte https://) a že je stránka legitimní. Můžete také použít rozšíření prohlížeče, jako je uBlock Origin, které vám pomůže chránit se před phishingovými podvody.
Používejte síť VPN
VPN (virtuální privátní síť) šifruje váš internetový provoz a směruje ho přes server na jiném místě. Díky tomu je pro hackery mnohem obtížnější zachytit vaše data a může také pomoci zabránit poskytovateli internetových služeb ve sledování vaší online aktivity.
Na výběr je mnoho různých poskytovatelů VPN, takže si udělejte průzkum a najděte toho, který vám bude vyhovovat. A ujistěte se, že VPN používáte, když používáte veřejnou Wi-Fi, protože tyto sítě často nejsou zabezpečené.
Kromě toho mohou sítě VPN také pomoci zlepšit vaše soukromí tím, že skryjí vaši IP adresu před navštívenými webovými stránkami. To může být užitečné, pokud se obáváte, že společnosti jako Google nebo Facebook budou shromažďovat vaše údaje.
Zálohování dat
Pokud je váš počítač napaden malwarem nebo ransomwarem, můžete přijít o všechna svá data. Proto je důležité svá data pravidelně zálohovat. Existuje mnoho různých způsobů, jak to provést, včetně použití externího pevného disku, služby cloudového úložiště nebo dokonce pouhého zkopírování souborů na jednotku USB. Pokud ukládáte citlivá data, měli byste je před zálohováním také zašifrovat.
Na druhou stranu může zálohování také zachránit vaše informace, pokud omylem smažete něco důležitého nebo pokud dojde k havárii počítače.
Kybernetická kriminalita je problém, který nemizí, a bude se jen zhoršovat. Proto je důležité podniknout kroky na ochranu před těmito zločinci. Těchto šest tipů by vám mělo pomoci začít, ale existuje mnoho dalších způsobů, jak zůstat v bezpečí online.
Pokud budete mít někdy obavy o svou bezpečnost nebo bezpečnost svých dat, neváhejte se obrátit o pomoc. Mnoho odborníků vám může pomoci zůstat v bezpečí online a ochránit vaše data před kyberzločinci.
Zdroj: Applemagazine.com