Chytrý telefon je všudypřítomná technologie, kterou má v kapse prakticky každý Australan, a představuje systémovou změnu ve způsobu, jakým komunikujeme se světem. Podle nedávných údajů jen v první polovině roku 2021 přistupovalo k internetu z mobilního zařízení více než 9 z 10 Australanů.
Nástup chytrých telefonů samozřejmě zpočátku vedlo oznámení prvního iPhonu v roce 2007. I když technologie existovala a ostatní poskytovatelé pracovali na vlastních iteracích zařízení s dotykovým displejem a výpočetními schopnostmi, Apple byl první, kdo se dostal na trh – a učinil tak s pořádnou inovací.
Tato inovace pokračuje již 16 let, kdy se chytré telefony stávají stále chytřejšími a rychlejšími; právě byl vydán iPhone 14, který je z hlediska výkonu a užitných vlastností na hony vzdálen svému předchůdci. Způsoby, jakými se v důsledku toho změnil náš život, jsou rozsáhlé a nezměrné, ale často opomíjený kout této seismické změny se týká financí. Finanční průmysl se navždy změnil – ale proč? A jak za to může částečně iPhone?
Fintech revoluce
Finanční technologie neboli fintech označují různé technologické inovace, které obklopují nakládání s majetkem. Fintech se prosadil v 90. letech 20. století, tedy několik desetiletí po první integraci digitálních technologií do správy peněz ve velkých interních bankovních systémech.
V rychle se rozvíjejícím odvětví se nyní vyvíjely produkty, které podnikům a bankám umožňovaly regulovat své finance výhradně digitálně – a to prostřednictvím mladého internetu, jehož rozsah a možnosti rostly. Další velká změna však měla přijít s rozšířením přenosných počítačů v podobě chytrých telefonů.
Fintech odvětví se ještě více rozšířilo, protože fintech disruptoři byli v nových technologiích a na nových trzích rychlejší než konvenční banky. Pouze digitální mobilní bankovní aplikace poskytly skutečnou alternativu ke kamenným pobočkám, zatímco investiční organizace vytvořily retailové obchodní platformy, které odstranily bariéry vstupu na akciové a devizové trhy. To umožnilo novým forexovým obchodníkům obchodovat s měnou, kdekoli si to zvolí – a bez nutnosti zachovat si služby drahých kamenných makléřů.
iPhone a iPad
Ústředním prvkem tohoto současného rozmachu přístupu k finančním technologiím je samozřejmě iPhone (a iPad). Před příchodem iPhonu v roce 2007 byly možnosti telefonů poněkud omezené. Přestože průlomové modely, jako například Blackberry, poskytovaly uživatelům dosud nevídané výhody, iPhone tyto výhody demokratizoval díky elegantnímu a uživatelsky přívětivému uživatelskému rozhraní. Chytrý telefon se zrodil jako intuitivní zařízení, které umí prakticky cokoli.
Digitální revoluce
Zbytek, jak se říká, byla historie. Dnes je trh s chytrými telefony úrodný a kromě společnosti Apple na něm působí silná konkurence mnoha značek. Společně však představují novou éru dostupnosti a rovnosti pro uživatele na celém světě. Lidé mají přístup k vlastním financím a mohou s nimi nakládat jako na dlani, což jim dává větší svobodu zapojit se do mezinárodních trhů než kdykoli předtím.
Zdroj: Applemagazine.com