Mohou e-sporty někdy konkurovat popularitě živých sportů?

Technologičtí nadšenci už dávno pochopili, že se elektronické sporty stanou významným hráčem v zábavním průmyslu. Mnozí tuto představu odmítali, ale odborníci chápali její přitažlivost a dostupnost. Ani ti nejzarytější optimisté však nikdy neviděli, že by mohl konkurovat, natož nahradit hodnotu a přitažlivost živých sportovních přenosů. Ale je tomu tak i dnes?

Elektronické sporty nikdy nebyly populárnější. Existuje více lig a turnajů než kdykoli předtím. Společnosti platí poměrně lukrativní platy za to, že vytvářejí týmy nebo s nimi financují sponzoring. Nejlepší online sázkové kanceláře na světě nabízejí kurzy na všechny nadcházející události. Platy hráčů prudce vzrostly. Ligy pořádají drafty. Provádějí obchody. Vybrané události přitahují prostřednictvím streamingu diváky, o kterých se velkým televizním stanicím v současnosti jen zdá.

Tento raketový vzestup v posledních několika letech nyní vede k otázce, kterou nikdo – ani technici, ani hráči, a už vůbec ne tradiční sportovní fanoušci – nečekal:

Nahradí někdy elektronické sporty živé sportovní přenosy jako hlavní zdroj fandovství a světové sportovní ekonomiky vůbec? Ukázalo se, že NBA 2K League by na to mohla odpovědět.

Co stojí za vzestupem e-sportů?

Určité prvky byly vždy přitažlivé. Přístupnost, o které jsme se zmínili dříve, je skutečným hnacím motorem.

Hráči nemusí být mimořádní sportovci nebo se pyšnit anomálním fyziologickým profilem, aby vynikli. A přestože je k tomu zapotřebí spousta vybavení – většina z něj je drahá, když se podíváte na herní systémy, počítače, obrazovky, sluchátka atd. – nepotřebujete přístup k hřišti, hřišti, kluzišti, tělocvičně atd. Trénovat můžete v pohodlí domova, v rámci jediné osamocené místnosti.

Vzdálená povaha usnadňuje lidem nejen účast, ale i konfrontaci s těmi nejlepšími. Nemusí se připojovat ke konkrétní lize, která nařizuje cestování přes celou zemi nebo do zahraničí. To se na nejvyšší úrovni stále děje, ale internet umožňuje začínajícím hráčům zdokonalovat své umění proti hmatatelné konkurenci odkudkoli na světě.

Toto uspořádání je vhodné zejména pro introverty – ty, kteří se neradi stýkají s velkými skupinami. A věřte tomu nebo ne, pandemie koronaviru jen urychlila nárůst této kategorie. Zatímco živé sportovní ligy byly nuceny ukončit svou činnost, elektronické sporty mohly pokračovat a pořádat akce na dálku ve větším měřítku. A protože tyto ligy patřily k jediným dostupným formám živé zábavy, oslovily zcela nové publikum.

Najednou se do nich začali namáčet i příležitostní hráči a nehráči. Když se to spojí s generačním zájmem o technologie – vzpomeňte si, kolik lidí z generace Z je konkrétně přilepeno ke svým telefonům a tabletům – vyvrcholilo to v monstrózní fanouškovskou základnu, která i po několika letech stále roste rychlým tempem.

Liga NBA 2K možná vidí nápis na zdi

Víte, že se elektronický sport skutečně prosadil, když mu miliardové subjekty v oblasti živých sportů začnou věnovat pozornost. A přestože je nyní mnoho profesionálních lig napojeno na sesterské ligy, NBA byla první velkou ligou, která se do toho rovnou pustila po hlavě.

Asociace nyní sponzoruje samostatnou ligu věnovanou výhradně 2K. Nejde jen o to, že na ní figuruje jejich jméno. Jde o to, že majitelé živých sportovních týmů patří k jejím hybným silám.

Vezměme si například Memphis Grizzlies. Jsou jedním z klubů NBA s hodnotou v řádu miliard dolarů. Mohlo by se zdát, že se budou zdráhat odklonit se od svého hlavního zdroje příjmů. Ale není tomu tak.

Místo toho Grizzlies patří k nejagresivnějším v podpoře a využívání 2K League. Mají vlastní samostatnou organizaci a dokonce pověřili interní mediální společnost s názvem Grind City Media, která mezi své hlavní úkoly počítá pokrývání ligy 2K.

Nahradí elektronické sporty živé sporty?

Přímočará odpověď zní ne. Živé sporty nikam nezmizí.

Mohly by je však esporty v popularitě dohnat? Nebo se snad vyrovnat popularitě živých sportů?

To nemůžeme vyloučit.

Pohled NBA na esporty naznačuje, že profesionální ligy začínají tento měnící se trend chápat. Od té doby jsme byli svědky toho, že se k němu přidaly další fotbalové korporace a také další obsah související s eSportem z NFL. Střílejte, některé týmy mají dokonce své beat writery a blogery a vlogery, kteří se věnují každému jejich kroku.

Pokud tedy patříte mezi fanoušky živých sportovních přenosů, kteří se sledováním eSportů ještě nezačali, možná byste je nyní měli vyzkoušet. Je to jeden z trendů, který nikam nezmizí.

Zdroj: Applemagazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *