Apple otevřel s iPhonem zcela novou dimenzi připojení a nyní se tento technologický gigant chystá vyzvat zavedené poskytovatele platebních služeb a převzít vůdčí roli na fintech scéně.
Nejnovější oznámení nové sady funkcí pro aplikaci iPhone Wallet potvrzuje, že Apple pokračuje ve svém projektu Breakout, jehož cílem je přenést finanční služby společnosti dovnitř.
Je to jasný signál, že IT společnost přechází do role fintech.
Odborníci měli o vstupu společnosti Apple do finančního sektoru pochybnosti a tyto obavy se odrazily v nedávné ceně akcií. Ne všichni zasvěcenci z oboru jsou však pesimističtí. Někteří se domnívají, že jde o logický krok subjektu s bilionovým obratem, který pracuje na vytvoření komplexního ekosystému.
Fintech investor David Kezerashvili hovoří o tom, že Apple chce konkurovat zavedeným poskytovatelům služeb.
Rozmach online maloobchodu nově definoval finanční lexikon a mnoho podniků zavádí nové technologie, aby si udržely konkurenceschopnost. Fintech sektor se stal prostředníkem elektronického obchodování, který umožňuje jakékoli velikosti podniku být relevantní.
Jako s každou novou technologií je spojena velká nejistota. Požádali jsme rizikového kapitalistu Davida Kezerashviliho ze společnosti InfinityVC, aby objasnil význam pojmu fintech a záměry společnosti Apple. „Fintech je pojem, který označuje mobilní aplikace a další softwarové produkty, jakékoli technologie, které automatizují a zlepšují poskytování finančních služeb zákazníkům a podnikům. Je to jedno ze tří nejperspektivnějších odvětví a živoucí obor s mnoha společnostmi vytvářejícími špičkové technologie, které urychlují platby a transakce. Zároveň je to však pojem, který neustále rozšiřuje svůj význam s každým novým technologickým průlomem,“ vysvětluje Kezerašvili.
Apple Pay byla pouze první fází rozsáhlejší strategie, na kterou navazuje nejnovější Apple Pay Later. Tato možnost umožňuje uživatelům rozdělit náklady na nákup do čtyř stejných plateb, které se mohou uhradit v průběhu šesti týdnů bez jakýchkoli dalších poplatků – v podstatě tak poskytuje konkurenční službu k té, kterou nabízejí společnosti PayPal a Klarna.
Nová funkce placení mění užitné vlastnosti iPhonů a iPadů.
Potenciál ovládnout trh
Cupertinská společnost neustále oživuje technologickou scénu. Jde o to, že finanční sektor se může zdát jako velké sousto, vezmeme-li v úvahu zavedené banky a poskytovatele platebních služeb s desítkami let zkušeností. Podle názoru Kezerašviliho je však strategie Applu směřovat své úsilí do oblasti poskytování finančních služeb solidně podložená.
„Fintechové prostředí se zpočátku zaplnilo startupy, které měly rychlost a schopnost přizpůsobit se a vyvinout řešení, která pokryla mezery, jež větší hráči v odvětví odmítali řešit. Nedávné trendy na globálním trhu však ukázaly nutnost neustálých inovací. A to je vlastnost, kterou společnost Apple dobře ovládá.“
„Společnost disponuje odbornými znalostmi a infrastrukturou pro zavádění nových metod. Tyto vlastnosti spolu se známou značkou, která vzbuzuje důvěru spotřebitelů, znamenají, že Apple má pevné základy k tomu, aby si vybojoval významný podíl na trhu ve finančním sektoru,“ vysvětluje Kezerašvili.
Apple se netají svými plány na digitální peněženku, kterou si vedení společnosti představuje jako náhradu fyzické peněženky. V peněžence je dokonce možnost začlenit do ní řidičský průkaz.
Přesto není široce implementována a v současné době je dostupná pouze v několika státech USA. Vzhledem k tomu, že se však denně používají miliardy zařízení s logem Apple, není role fintech tak vzdálená myšlenka, jak ji někteří vnímají.
Další hranice pro Apple
Služba Buy now, pay later je jen jednou z několika funkcí, které se na podzim objeví online s iOS16. Představuje obrovský skok, protože Apple Pay Later je úvěrová služba, kterou společnost spravuje prostřednictvím své dceřiné společnosti Apple Financing LLC. Ta provádí kontrolu úvěruschopnosti a schvaluje půjčku na nákup.
Transakce se však bude zpracovávat prostřednictvím sítě MasterCard, která se používá i pro Apple Card. To je jedna z technických překážek, kterou musí Apple překonat, pokud doufá, že se mu podaří realizovat svou vizi autonomie finančních služeb.
Apple Pay Later naváže na dynamiku, kterou v únoru získala funkce Tap to Pay. Tato možnost nahrazuje potřebu platebního terminálu a k ověření transakce využívá NCF čip iPhonu, což znamená, že uživatelům stačí k provedení platby klepnout na displej.
Aplikace Apple Wallet se nezaměřuje pouze na nahrazení kreditních a debetních karet. Společnost pracuje na nové vlastní technologii zpracování plateb, která bude zajišťovat schvalování transakcí, analýzu podvodů, hodnocení úvěrového rizika, kontrolu úvěruschopnosti, zvyšování úvěrových limitů a vykazování údajů úvěrovým úřadům. Apple postupuje vpřed a upevňuje svou pozici fintech společnosti.