Zdroj: Applemagazine.com
Existuje několik důvodů, proč používat React.js pro vytváření uživatelských rozhraní pro webová a mobilní řešení. Knihovna je založena na komponentách a zajišťuje vývojářům naprostou flexibilitu.
Webové stránky napsané čistě v JavaScriptu jsou dnes vzácné. Frontendoví vývojáři v současnosti raději používají knihovny a frameworky. Mezi nejpoužívanější knihovny pro frontendové programování patří v současnosti React.
V tomto článku se budeme zabývat tím, proč je knihovna ReactJS stále populárnější a proč se mnoho zákazníků rozhoduje pro vývoj React.js. Vysvětlíme si, co je React, seznámíme se s jeho hlavními principy a myšlenkami a dotkneme se také nejvýznamnějších výhod, které vývojáři a zákazníci získají, když si React.js vyberou jako základ pro tvorbu mobilních a webových aplikací.
Proč potřebujete reaktivní frameworky a knihovny?
Moderní webové stránky jsou dynamičtější než ty, které jsme používali před deseti lety. S jejich pomocí můžete nakupovat produkty, chatovat s přáteli nebo psát komentáře. Změnila se také struktura webových stránek. Původně se skládaly ze souboru jednotlivých stránek HTML. Nyní tvoří jeden dokument HTML, jehož vizuální část se dynamicky mění pomocí JavaScriptu.
Tento přístup se nazývá SPA neboli single-page application. Díky SPA se z webových stránek stávají plnohodnotné aplikace, které se mezi přechody mezi stránkami znovu nenačítají. Chcete-li provést přechod, musíte kompletně překreslit obsah dokumentu pomocí JavaScriptu a výsledných dat. V některých případech to bude vyžadovat napsání tisíců řádků kódu pro interakci s rozhraním DOM API. Takový kód se bude obtížně číst a udržovat.
Tyto potíže vyvolaly vznik reaktivních frameworků a knihoven. Myšlenka reaktivity je následující: namísto toho, abychom pokaždé ručně měnili rozhraní aplikace v kódu v imperativní podobě, je mnohem výhodnější zpočátku nastavit vztah mezi daty a jejich zobrazením v deklarativní podobě a později v kódu měnit pouze data. Rozhraní se překreslí automaticky podle nových dat.
To znamená, že reaktivní přístup zahrnuje práci s daty: když se data změní, automaticky se změní i ostatní části programu, včetně rozhraní. V roce 2022 je React jednou z nejoblíbenějších reaktivních knihoven.
Co je to React? Stručný přehled
React je deklarativní knihovna jazyka JavaScript pro vytváření uživatelských rozhraní. Umožňuje sestavit komplexní uživatelské rozhraní z malých izolovaných částí kódu, kterým se říká komponenty.
Technické vlastnosti:
- Součásti. Základním konceptem React.js jsou opakovaně použitelné komponenty. Vývojář vytváří malé kousky kódu, které lze kombinovat do větších celků nebo používat jako samostatné prvky uživatelského rozhraní. Nejdůležitější na tomto konceptu je, že velké i malé komponenty lze opakovaně používat v současných i nových projektech. V nejjednodušší podobě je komponenta React funkcí jazyka JavaScript;
- JSX. Jedním z charakteristických rysů React.js je možnost používat JSX, programovací jazyk se syntaxí podobnou jazyku HTML, který se kompiluje do jazyka JavaScript. Tato vlastnost výrazně zjednodušuje proces vývoje;
- Virtuální DOM. V Reactu existuje pro každý skutečný objekt DOM odpovídající objekt Virtual DOM. Ve své podstatě je Virtual DOM objektovou reprezentací skutečného DOM, jeho odlehčenou kopií. Virtual DOM obsahuje stejné vlastnosti jako reálný DOM, ale nemůže přímo ovlivňovat zobrazení aplikace. Manipulace se skutečným DOM jsou pomalé, zatímco manipulace s Virtual DOM jsou mnohem rychlejší, protože se nezobrazují na obrazovce. Vývojáři mohou pomocí Virtual DOM dosáhnout vysokého výkonu aplikace;
- React Native. Tato funkce umožňuje používat kód React pro vývoj aplikací pro systémy Android a iOS. React Native je framework, který poskytuje přístup k nativním funkcím mobilní platformy a umožňuje vytvářet mobilní aplikace pomocí Reactu. Logika aplikace je napsána v jazyce JavaScript, takže programátor nemusí opouštět tradiční metody vývoje webových aplikací. Stačí se naučit psát kód specifický pro dané zařízení, který přizpůsobí komponenty dříve vytvořené pro webové stránky novému prostředí;
- jednosměrná vazba dat. React používá jednosměrnou vazbu dat, což je velká výhoda této knihovny. Programátor totiž vždy přesně ví, co vedlo ke změně stavu aplikace. Tento přístup k datové vazbě výrazně zjednodušuje ladění aplikace;
- Deklarativní programování. Při vývoji v Reactu jde spíše o popis toho, co se má na stránce zobrazit, než o psaní pokynů pro prohlížeč, jak to má udělat. To mimo jiné znamená výrazné snížení množství šablonovitého kódu;
- izomorfní implementace. Pomocí Reactu můžete vytvářet izomorfní aplikace. To znamená, že se můžete vyhnout nepříjemným situacím, kdy uživatel netrpělivě čeká, až se dokončí načítání dat a na obrazovce jeho počítače se konečně objeví něco jiného než načítací animace;
Jaké výhody může zákazník z Reactu získat?
- Virtuální DOM může zlepšit výkon vysoce zatížených aplikací, což může snížit potenciální nepohodlí a zlepšit uživatelský komfort.
- Použití izomorfního přístupu pomáhá rychleji vykreslovat stránky, a tím umožňuje uživatelům cítit se při práci s aplikací pohodlněji. Vyhledávače takové stránky lépe indexují. Vzhledem k tomu, že stejný kód lze použít na straně klienta i serveru aplikace, není třeba duplikovat stejnou funkci. V kombinaci s řešeními pro vývoj backendu v jazyce Java se zkracuje doba uvedení na trh a snižují se náklady.
- Díky opakovanému použití kódu je vytváření mobilních aplikací mnohem snazší. Kód, který byl napsán při tvorbě webu, lze znovu použít pro vytvoření mobilní aplikace. Pokud plánujete používat nejen web, ale i mobilní aplikaci, není třeba najímat dva velké vývojové týmy.
Shrnutí
React.js je ve světě moderního frontendového vývoje velmi žádaný: mnoho vývojářů jej standardně používá k psaní rozhraní. Nezapomeňte však, že React je pouze knihovna JavaScriptu, a abyste ji zvládli, musíte JavaScript dobře znát.
Vývojáři Reactu mohou velmi rychle vytvářet vysoce výkonné aplikace bez ohledu na úroveň jejich složitosti. Možnost snadného opakovaného použití stávajícího kódu zvyšuje rychlost vývoje, zjednodušuje proces testování a v důsledku toho snižuje náklady.
Všimněte si, že React má svou vlastní filozofii, triky a omezení, které je třeba dodržovat, abyste mohli psát kvalitní kód. Pokud se tedy chcete stát dobrým vývojářem Reactu, měli byste se nejen naučit syntaxi, ale také komunikovat se zkušenějšími kolegy a ukázat jim svůj kód.