Licencování systému macOS byl vždycky hrozný nápad – ale teď to vypadá hůř než kdy dřív.

Zdroj: Macworld.com

Pšššt. Slyšíte to? Je to zvuk, kdy už nikdo nenavrhuje, aby Apple nikdy nelicencoval macOS?

Pokud jste ve světě Maců noví, vítejte. Koblihy jsou tamhle. Každou hodinu máme přestávku. Drž se dál od Todda.

Pokud ale nejste zběhlí v tomto světě, možná si nevzpomenete, že odborníci pravidelně nezávisle na sobě přicházeli s velmi neotřelou myšlenkou, že by se Apple měl vymanit z výroby Maců a místo toho – a tady je ta geniální část – licencovat operační systém Mac jiným výrobcům. Proč to byl tak fantastický nápad, spočívalo v tom, že generičtí výrobci PC by mohli vyrábět stroje levněji, čímž by se zvýšil podíl Maců na trhu. Apple by sice přišel o velké množství peněz, ale vydělal by spoustu malých peněz.

Nesnažte se v tom hledat smysl.

Tato myšlenka byla velmi populární po celá první léta tohoto století a i poté, co se Apple vrátil k ziskovosti a stabilitě, odmítala zemřít. V roce 2006 společnost Gartner navrhla, aby Apple opustil podnikání v oblasti počítačů Mac a obrátil se na společnost Dell, aby vyráběla počítače Mac. Těžko říct, nakolik šlo o trolling a nakolik o stejnou bezradnost, jako když vám maminka navrhne, abyste se skamarádili s tím novým klukem ze sousedství, který vám na autobusové zastávce řekl, že ho strašně baví taxidermie.

Podle Gartnera by Apple potřeboval licenci, protože jednoho dne by se Intel rozhodl, že už nechce dávat Applu přednostní nabídky na čipy. Vypadá to, že Apple našel jiný způsob, jak se s tímto konkrétním problémem vypořádat.

V roce 2009 Apple trápila firma Psystar, která neustále prodávala vlastní PC s operačním systémem Mac. Někteří si mysleli, že by Apple měl prostě hodit ručník do ringu a jít do toho s licencí na operační systém, protože, uff, no tak, už to prostě udělejte, jsme tak znudění, technologie jsou tak nudné, vyhoďte to všechno do vzduchu, převraťte desku, dejte nám něco jednoduchého, o čem se dá psát.

V letech 2016-2017, kdy Apple zřejmě utrpěl ránu do hlavy a zapomněl, že vyrábí počítače Mac, se tohoto nápadu dokonce chopili naštvaní fanoušci Maců, kteří se potýkali s nevýraznou a pomalou nabídkou společnosti. „Když to neuděláš ty, nech to udělat někoho jiného!“ prohlašovali. Naštěstí Apple dostal opět ránu do hlavy, obnovil si paměť (takhle funguje paměť, zeptejte se neurologa nebo scénáristy seriálu „Gilliganův ostrov“) a okamžitě aktualizoval řadu Maců novými čipy, novým vzhledem a klávesnicemi, které fungují.

To vše nás přivádí do současnosti.

„Růst Maců je jediným vrcholem klesajícího trhu s PC, ukazuje zpráva IDC“

Jak se ukázalo, Apple byl jediným z hlavních výrobců osobních počítačů, který ve třetím čtvrtletí zaznamenal růst, a jeho růst činil podle IDC neuvěřitelných 40,2 procenta. Společnost Canalys vykázala u Applu mnohem menší růst o 1,7 procenta, což je samozřejmě mnohem méně, a podle Gartneru se Apple oproti loňskému roku propadl o 15 procent, což je ještě více zarážející. Čísla jsou těžká a ta skutečná se dozvíme, až Apple koncem tohoto měsíce zveřejní své čtvrtletní výsledky, ale ať už dopadnou kamkoli, budou vyšší než u ostatních jeho kolegů.

Je docela dobře, že společnost nezadala výrobu Maců externím dodavatelům.

Teď, když si Apple vyrábí vlastní čipy, které jsou naprosto vražedné v poměru výkonu na watt, si Macalope jen těžko dokáže představit, jak by někdo rozumný mohl navrhnout, aby Apple licencoval macOS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *