Zdá se, že žádná z hlavních produktových řad společnosti Apple nebyla v posledním desetiletí předmětem tak intenzivních debat a zkoumání jako iPad. Lze na něm dělat „skutečnou práci“? Je to náhrada počítače? Nahradí jednoho dne Mac pro všechny naše počítačové potřeby?
Zatímco produkty jako Mac a iPhone měly v našem technologickém životě vždy jasnou roli, místo iPadu bylo na okrajích více rozkolísané. Zapadá do mezer v našem životě a řeší problémy, na které iPhone ani Mac nemají, ale přitom je nenahrazuje.
Přesto iPad zůstal ve stínu svých dvou předchůdců. Budoucnost iPadu na prahu druhé dekády není příliš jasná: jeho nedávný vývoj – zejména pokud jde o tolik očekávanou funkci Stage Manager – naznačuje, že se bude ubírat jedním ze dvou směrů.
Velký iPhone
I když byl iPad možná nápadem ještě před příchodem iPhonu, je nepopiratelné, že platforma chytrých telefonů Apple poskytla základ pro tablet. Až donedávna byl iPadOS jen mírně odlišnou verzí iOS a bylo to znát. Funkce, které jej odlišovaly, jako multitasking a podpora externích souborů, se objevily až mnohem později a teprve v posledních letech se iPadOS oddělil, aby si razil vlastní cestu životem.
Kvůli těmto základům však iPad ve své podstatě stále zůstává v dobrém i zlém velkým iPhonem – což mu bylo v prvních letech často vytýkáno. Má stejnou domovskou obrazovku a stejné konvence rozhraní jako chytrý telefon, o to víc je matoucí, když se nové funkce objeví v iOS a do tabletu se nedostanou: například widgety na domovské obrazovce debutovaly v iOS 14, ale v iPadu se objevily až v iPadOS 15, a letos v iPadOS bohužel chybí přizpůsobitelná zamykací obrazovka iOS 16.
To, že se iPadOS rozvětvil na vlastní platformu, zároveň znamená, že se posunul a nabízí funkce, které na iPhonu nejsou (a nejsou pro něj vhodné), jako je multitasking prostřednictvím Split View a nyní i Stage Manager. Tento pokus o doplnění jedné z největších chybějících funkcí iPadu však stále naráží na realitu svého původu v systému iOS: aplikace pro iPhone ve skutečnosti nemají koncept „oken“, což znamená, že iPad musí pracovat pozpátku, aby vytvořil systém multitaskingu, který má skutečně smysl. V beta verzi se objevilo dost chyb a úskalí; bude zajímavé sledovat, jak bude vypadat verze pro vydání (a vzhledem k tomu, jak Apple pokračoval v opakování svých předchozích přístupů k multitaskingu na iPadu, neočekávám, že to bude něco jiného než první pokus).
Možná, že s trochou více času a odstupem od iOS si iPadOS konečně přijde na své, ale iPhone není jediným zařízením, se kterým má tablet sdílet velký kus své DNA.
Mac
Mac je v jistém smyslu starším sourozencem, který zastínil každý krok iPadu. Podpora externích souborů? Základní prvek Macu. Plnohodnotný multitasking? Mac ho má už víc než 30 let. Okno? To je na Macu od prvního dne.
Fascinující je, že iPad se při zavádění mnoha těchto technologií rozhodl jít vlastní cestou a někdy se zdá, že jen proto, aby se odlišil. Namísto adaptace některé verze osvědčeného systému multitaskingu pro počítače Mac trvá iPadOS na vynalezení vlastního přístupu: nejprve s funkcí Split View a nyní se Stage Managerem.
Určitě je co říct k tomu, že je třeba razit novou cestu a nepředpokládat, že to, co bylo předtím, bylo nejlepší možné řešení… ale je tu také argument, že když něco dobře funguje už desítky let, může to být jen pokus o vynalézání kola. Pokud se iPad vyhýbá funkcím Macu, zejména volnosti platformy Mac na rozdíl od uzamčeného systému iOS, brzdí to iPad v tom, aby se stal tím, čím by mohl být.
Uznávám, že pouhá přeměna iPadu na Mac není pro tablet řešením.
Střední cesta
iPad by neměl být velkým iPhonem a neměl by se stát jen Macem. Co tedy zbývá? Nejsložitější jehla ze všech: udělat z iPadu skutečně vlastní zařízení. Dobrým začátkem by bylo zpochybnit předpoklady, které tablet zdědil po iOS. Je například jednoduchá obrazovka plná ikon aplikací tím nejlepším využitím nejcennějšího prostoru zařízení? Není důvod, abychom se řídili rozhodnutími, která byla učiněna pro úplně jiné zařízení.
Dalším krokem je uvážlivě krást. Pokud má Mac funkci, která by mohla být pro uživatele iPadu přínosem, neměli byste se stydět najít způsob, jak ji na tabletu zprovoznit. Společnost už ukázala, že to umí, když skvěle přizpůsobila podporu klávesnice a ukazovátka prostřednictvím klávesnice Magic Keyboard. Více takovýchto aplikací.
Když se iPad objevil na trhu, vypadalo to jako vznikající třetí revoluce, ale po deseti letech byla většina tohoto potenciálu promarněna. Tím nechci říct, že iPad nebyl úspěšný, ale že nebyl tím, čím mohl být. Skutečnou příležitostí je, aby se iPad stal tím nejlepším z obou světů: vzal moderní aspekty iOS a zkombinoval to, co dobře fungovalo na Macu, a vytvořil zařízení, které je víc než jen součtem svých částí.