Společnost Apple bere vážně hrozbu cíleného malwaru, který napadá její zařízení a získává osobní údaje novinářů, lidskoprávních aktivistů, opozičních politiků a dalších osob, které jsou v hledáčku represivních vlád, zločineckých skupin a dokonce nájemných špionů. Kromě žaloby na společnosti v roce 2021, které podle Applu vyrábějí „sofistikované, státem sponzorované sledovací technologie, jež umožňují jeho vysoce cílenému spywaru sledovat své oběti“, a podpory organizací bojujících proti kybernetickému dohledu, přidal Apple do systému iOS 16 novou možnost vysokého zabezpečení nazvanou Režim uzamčení. Režim Lockdown Mode najdete také v systému iPadOS 16.1, až bude uveden na trh (očekává se v říjnu 2022), a v systému macOS 13 Ventura (má být uveden na trh koncem tohoto roku).
Naprostá většina lidí režim Lockdown Mode nepotřebuje používat, protože je určen k ochraně před přizpůsobenými a cílenými útoky, které se spoléhají na doručování užitečných souborů prostřednictvím zpráv a dalších prostředků, které využívají dosud nezveřejněné chyby (tzv. chyby nultého dne). Tyto útoky mohou získat nekonsensuální přístup k uloženým datům, mikrofonu a fotoaparátu a dešifrovaným datům v rámci aplikací, jako jsou iMessages, během vytváření zpráv nebo po jejich přijetí.
Režim uzamčení zpomalí vaše zařízení a znemožní provádění určitých akcí. Většinou zabraňuje spuštění potenciálně rizikových příchozích dat nebo funkcí na vašem hardwaru, jako je přijímání jiných než obrazových/video souborů ve Zprávách, instalace systémových profilů nebo spouštění složitých skriptů webových stránek. Blokuje také „pozvánky ke službám Apple“ od lidí, se kterými jste nezahájili kontakt: příchozí hovory FaceTime, pozvánku do „domácnosti“ HomeKit a další.
Jak zapnout režim uzamčení
Na rozdíl od všech ostatních metod zabezpečení v systémech iOS, iPadOS a macOS není režim uzamčení zamýšlen jako vyšší stupeň ochrany pro běžné uživatele. Pokud se však domníváte, že jste v situaci, kdy jste buď náchylní k útoku, nebo se k němu chystáte, nebo vám odborník řekl, že se máte chránit, můžete režim Lockdown Mode pro svou bezpečnost zapnout na dobu, dokud hrozba trvá:
- V iOS a iPadOS přejděte do Nastavení > Soukromí a zabezpečení > Režim uzamčení. Přečtěte si stručné vysvětlení, klepněte na Zapnout režim uzamčení, prostudujte konkrétnější seznam výjimek a klepněte na Zapnout režim uzamčení. Ještě jednou potvrďte: klepněte na Zapnout a restartovat a zadejte přístupový kód zařízení. Váš iPhone nebo iPad se okamžitě restartuje.
- V nadcházejícím macOS Ventura přejděte do Nastavení systému > Soukromí a zabezpečení, přečtěte si popis, klepněte na Zapnout vedle štítku Režim uzamčení, zadejte heslo správce a klepněte na Zapnout a restartovat. Mac se hned přepne do režimu restartu.
Po spuštění zařízení a zadání přístupového kódu nebo přihlašovacího hesla si můžete všimnout, že trvá trochu déle, než se zařízení připraví – řádově desítky sekund, nikoli minuty. Při testování jsem zjistil, že výkon je obecně v pořádku, ale občas se objeví nějaké herky-jerky chování, které není obvyklé v žádném z operačních systémů.
Pro většinu účelů si ničeho jiného nevšimnete, pokud se nepokusíte provést úkon, který je režimem zakázán, například instalaci profilu nebo otevření neschváleného typu přílohy ve Zprávách. V prohlížeči Safari je to o něco zřejmější: na každé stránce je vpravo nebo pod panelem Umístění povoleno uzamčení.
Pokud však potřebujete používat určité webové stránky s jejich plnými možnostmi, můžete přidat výjimky:
- V systému iOS nebo iPadOS klepněte na ikonu Zobrazení čtečky (AA), klepněte na možnost Režim uzamčení a potvrďte klepnutím na možnost Vypnout. Pomocí této metody režim uzamčení na webu znovu zapněte nebo přejděte do Nastavení > Soukromí a zabezpečení > Režim uzamčení > Konfigurace prohlížení webu a upravte jednu nebo více výjimek, které jste nastavili.
- V aplikaci Ventura klikněte pravým tlačítkem myši/kontrolním tlačítkem myši do prázdné oblasti panelu umístění, vyberte možnost Nastavení pro název webu a zrušte zaškrtnutí políčka Povolit režim uzamčení a poté tuto volbu potvrďte. Stejným způsobem můžete výjimku odstranit nebo přejít do Safari > Nastavení > Webové stránky > Režim uzamčení a prozkoumat všechny výjimky z Režimu uzamčení.
Jakmile se domníváte, že nebezpečí pominulo, můžete režim uzamčení vypnout a znovu spustit:
- V iOS nebo iPadOS se vraťte do Nastavení > Soukromí a zabezpečení > Režim uzamčení, klepněte na Vypnout režim uzamčení, klepněte na Vypnout a restartovat, zadejte přístupový kód a iPhone nebo iPad se restartuje do normálního režimu.
- V systému Ventura se vraťte do Nastavení systému > Soukromí a zabezpečení, klepněte na Vypnout vedle položky Režim uzamčení, ověřte se pomocí Touch ID nebo zadejte heslo pro správu, potvrďte klepnutím na Vypnout a restartovat a váš Mac se restartuje do normálního režimu.