Překonal Apple svůj strach z tlačítek?

Psychologové nazývají strach z knoflíků koumpounofobie. V Apple Parku se stejný stav označuje jako „minimalismus“. Ať už tomu říkáte jakkoli, vhodnou reakcí je soucit, léčba a snad jednou i vyléčení.

Po letech utrpení se objevují náznaky, že se cupertinští knoflíkofobové zlepšují. Únik informací, který údajně ukazuje soubory CAD pro chystané hodinky Apple Watch Pro, naznačuje, že si nejen zachovají stávající pravé boční tlačítko a ciferník Digital Crown, ale získají další tlačítko na levé straně. (Analytik Mark Gurman se domnívá, že toto tlačítko bude pravděpodobně programovatelné pro více funkcí). Místo toho, aby inženýři společnosti Apple odstraňovali tlačítka všude, kde je to možné, postavili se svému strachu a jedno přidali. To je jistě pokrok.

Zda je únik pravdivý, se dozvíme až zítra, kdy Tim Cook a jeho tým vystoupí na pódiu na keynote Far Out, nebo zda se design osvědčí v praxi, až si jej vyzkoušíme. Musíme být tedy obezřetní. Je to však slibné, protože to naznačuje změnu přístupu Applu k ovládání hardwaru. Naznačuje to tání v přístupu, který se stal restriktivně dogmatickým.

Zdroj: IDG

Použitelnost vs. elegance
Pod vedením Jonyho Ivea – který shodou okolností letos v létě definitivně přerušil spolupráci s Applem – si tým designérů Applu získal pověst tvůrce produktů, které jsou vizuálně krásné a zároveň se intuitivně používají… většinou. Problém nastal, když se tyto dva faktory dostaly do vzájemného konfliktu a designéři museli obětovat buď vzhled, nebo použitelnost.

Například myš Magic Mouse je bezpochyby elegantní předmět, který připomíná mimozemského robota s čistým srdcem ze sci-fi filmu. Její používání však není snadné, částečně proto, že má pouze jedno tlačítko a žádné rolovací kolečko. Tlačítka rozbíjejí čisté linie krásného designu a rolovací kolečko se špiní, přesto obojí vytváří snadno pochopitelné vstupní body lidské interakce. Úkolem myši je především umožnit člověku ovládat počítač a tato základní funkce by neměla být zanedbávána ve prospěch estetiky.

Myši Apple nebyly vždy tak minimalistické jako myš Magic Mouse, ale postupem času se společnost vědomě snažila o co nejmenší fyzickou komplikaci. Stejný princip platí i pro řadu iPadů a iPhonů, z nichž většina již opustila tlačítko Home.

Menší počet tlačítek má samozřejmě své výhody, ale jejich odstranění jen tak pro nic za nic neznamená, že by se zařízení Apple stala jednoduššími. Vezměte si například Apple Studio Display – nemá tlačítko napájení a nelze jej resetovat, pokud není odpojen od sítě. Totéž platí pro HomePod, kde chybí tlačítko pro ztlumení zvuku.

Co získali zákazníci například ze snahy iPodu o minimalismus? Model třetí generace měl řadu vyhrazených tlačítek i rolovací kolečko, a byl proto snadno použitelný a velmi oblíbený; u následující generace se jich však Apple zbavil. O několik let později společnost vydala verzi iPodu shuffle, která byla tak zbavena tlačítek, že jste museli používat ovládací prvky na sluchátkách Apple. To není pokrok. Tohle je posedlost.

Zdroj: Apple (Vypadá skvěle, ale ošklivější myši se používají mnohem snadněji.)

Stiskněte tlačítko
Pokud budou mít Apple Watch Pro dvě tlačítka a korunku Digital Crown, bude jejich používání jednodušší než u předchůdců. Nebude potřeba tolik přejíždění prstem – což je činnost, která byla na hodinkách Apple Watch vždy nespolehlivá, zejména za deště – a uživatelé stráví méně času procházením nabídek. Bude to méně elegantní, ale užitečnější produkt.

A pokud Apple Watch začnou upřednostňovat použitelnost před vzhledem, nelze říct, kam by nás Apple mohl zavést příště. Možná Apple uzná za vhodné dát AirPods Max vlastní programovatelné druhé tlačítko na levém šálku. HomePod nutně potřebuje hardwarové ovládání pro chvíle, kdy Siri odmítá hrát. A už dávno nastal čas, aby Apple přestal používat příšernou Magic Mouse a vydal něco uživatelsky přívětivějšího.

Ale tak hluboce zakořeněné návyky odumírají dlouho. Prozatím se možná budeme muset spokojit s touto malou nabídkou míru: designér Applu si sedl a pokusil se rozhodnout, co je nejlepší pro zákazníka, místo toho, co bude nejlépe vypadat v reklamě. Není to mnoho, ale je to určitý pokrok. A prvním krokem ke zlepšení je uznat, že máte problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *