Za poslední dva roky se Apple prodal z jednoho modelu AirPods na čtyři. V současné době si můžete koupit troje sluchátka – AirPods 2. generace, AirPods 3. generace a AirPods Pro 2. generace – nebo sluchátka přes uši AirPods Max.
To poslední nechme na chvíli stranou. Pokud jste ochotni utratit 500 dolarů nebo více za pár sluchátek, děláte úplně jiné rozhodnutí o koupi, než když chcete opravdová bezdrátová sluchátka.
Stále však zbývají na výběr troje relativně podobně vypadající sluchátka do uší. Která jsou tedy pro vás ta pravá?
Přehled funkcí
Možná nejlepší způsob, jak se rozhodnout pro koupi, je podívat se, jak si vedle sebe stojí tři současná sluchátka AirPods.
Design
Nejzřetelnějším rozdílem mezi těmito třemi modely je jejich design. AirPods druhé generace si zachovávají design známý od roku 2016, s dlouhými bílými nožičkami a náušníky, které připomínají drátová sluchátka dodávaná s iPhony, jen bez drátu.
Nová sluchátka AirPods 3. generace mají kratší nožičky a baňatější, zaoblená sluchátka. Navzdory kratším nožičkám mají velmi podobnou hmotnost jako starší AirPods. Nabíjecí pouzdro vypadá velmi podobně jako u AirPods Pro – je kratší a širší. AirPods Pro přebírají konstrukci s krátkými nožičkami a přidávají k náušníkům pogumované nástavce, aby vytvořily větší těsnění, které blokuje hluk a zlepšuje kvalitu zvuku.
Bez ohledu na to, která sluchátka AirPods si vyberete, můžete je dostat pouze v lesklé bílé barvě.
Potlačení hluku
Právě v tom se AirPods Pro odlišují a je to jediná funkce, kvůli které si je pravděpodobně vyberete místo AirPods 3. generace. Nejenže pogumované koncovky pomáhají blokovat více vnějšího hluku, ale aktivní potlačení hluku vám dává skutečný pocit většího soukromí při poslechu.
Když už jsme u toho, měli bychom zmínit, že funkci zpřístupnění Conversation Boost podporují pouze sluchátka AirPods Pro.
Prostorový zvuk a kvalita zvuku
Všechna sluchátka AirPods podporují prostorový zvuk Dolby Atmos v Apple Music. Ve skutečnosti ho můžete zapnout u jakéhokoli páru sluchátek. Prostorový zvuk pro video v televizi a dalších podporovaných aplikacích se sledováním hlavy však AirPods 2. generace nepodporují. K tomu potřebujete AirPods 3. generace nebo AirPods Pro.
AirPods 3. generace mají lepší zvuk než 2. generace i v jiných ohledech. Apple má nový přepracovaný měnič s nízkým zkreslením, který podle něj zajišťuje lepší kvalitu zvuku, a stejně jako AirPods Pro podporují adaptivní ekvalizér. AirPods Pro (2. generace) mají výrazně lepší zvuk než běžné AirPods, a to i bez aktivního potlačení hluku. Verze 2. generace, která byla uvedena na trh v září 2022, nabízí oproti původním AirPods Pro velký posun v kvalitě zvuku.
Funkce a ovládání
Sluchátka AirPods 2. generace se ovládají poklepáním, zatímco AirPods 3. generace a AirPods Pro mají na nožičce malý výřez, který je citlivý na tlak. Stisknutím dříku (vznikne falešný pocit „cvaknutí“) můžete přehrávat/pozastavovat, přeskakovat vpřed, vzad nebo přivolat Siri. Sluchátka AirPods Pro také dokáží rozpoznat tah nahoru nebo dolů po stopce pro změnu hlasitosti (to je novinka u modelu 2. generace). Všechny modely AirPods podporují hands-free ovládání „Hey Siri“.
Sluchátka AirPods Pro i AirPods 3. generace jsou odolná proti vodě a potu a pravděpodobně se lépe hodí na cvičení, i když do bazénu byste je určitě namáčet nechtěli. Sluchátka AirPods 2. generace nejsou voděodolná.
Sluchátka AirPods 3. generace podporují rozšířenou podporu funkce Find My pro vyhledávání ztracených sluchátek a nastavování upozornění na jejich oddělení. Sluchátka AirPods Pro mají od vydání verze 2. generace také reproduktor na nabíjecím pouzdře, který při použití funkce Find My přehraje hlasitý tón, a jsou vybavena čipem U1, takže je lze navádět přímo na ně. AirPods 3. generace a AirPods Pro také podporují oznamování oznámení, které umožňuje Siri diktovat důležité zprávy a upozornění, jakmile přijdou.
Životnost baterie
Sluchátka AirPods 2. generace vydrží hrát pět hodin a s nabíjecím pouzdrem je můžete nabít zhruba čtyřikrát, takže vydrží celkem 24 hodin poslechu.
AirPods 3. generace a AirPods Pro tuto dobu prodlouží o hodinu na šest hodin poslechu a s dalšími čtyřmi nabitími v pouzdře získáte celkem 30 hodin. U sluchátek AirPods Pro přidá vypnutí potlačení šumu asi hodinu poslechu.
Bezdrátové nabíjení
Apple prodává AirPods 2. generace pouze s kabelovým pouzdrem, ale bezdrátové nabíjecí pouzdro si můžete koupit samostatně za 79 dolarů. Sluchátka AirPods 3. generace a AirPods Pro se dodávají s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem, které umožňuje nabíjení přes Lightning, jakoukoli bezdrátovou nabíječku Qi nebo MagSafe. AirPods Pro můžete nabíjet i pomocí nabíječky Apple Watch.
Závěr
Každý ze tří modelů sluchátek AirPods, které společnost Apple nabízí, je velmi odlišný. Pokud vám nezáleží na bezdrátovém nabíjení, AirPods 2. generace za 129 dolarů jsou slušnou koupí. Nebudou znít tak dobře a nevydrží tak dlouho jako AirPods 3. generace, ale jsou dobrou cenově dostupnou volbou. Pokud vám na bezdrátovém nabíjení záleží, rozhodně si pořiďte AirPods 3. generace, protože koupě nabíjecího pouzdra s AirPods 2. generace bude ve skutečnosti stát o 20 dolarů více než AirPods 3. generace. Sluchátka AirPods Pro byla v září 2022 aktualizována na model druhé generace, a i když stojí mnohem více, nabízejí mnohem lepší kvalitu zvuku a jedinečné funkce, jako je aktivní potlačení hluku, adaptivní průhlednost a zesílení konverzace.
Myslíme si, že AirPods třetí generace jsou pro většinu nejlepší koupí. Jsou technicky levnější než AirPods 2. generace s pouzdrem pro bezdrátové nabíjení a přicházejí s řadou nových funkcí. Mají lepší výdrž baterie a lépe zní. Od vydání druhé generace AirPods Pro jsou ve všech ohledech jednoznačně lepší volbou, ale zaplatíte za ně obvykle o více než 40 % více. Pokud je pro vás potlačení hluku důležité, vyplatí se připlatit si.