Jak nainstalovat macOS Ventura beta

Pokud nechcete čekat na další verzi systému macOS, macOS Ventura, která bude pro veřejnost uvolněna letos na podzim, můžete si stáhnout vývojářskou beta verzi, pokud jste registrovaným vývojářem, a veřejnou beta verzi pro všechny ostatní. V tomto článku si projdeme, co musíte udělat, abyste se dostali k beta verzi příští verze operačního systému Mac, jak ji nainstalovat a na co byste měli pamatovat, pokud nechcete skončit v problémech.

Chcete se před instalací dozvědět o macOS Ventura víc? Přečtěte si našeho průvodce datem vydání a nejnovější verzí macOS Ventura. Možná vás také bude zajímat, jak si macOS Ventura vede ve srovnání s macOS Monterey.

Datum vydání beta verze macOS Ventura
První verze vývojářské betaverze Ventury se objevila po klíčové konferenci WWDC 6. června 2022. Je obvyklé, že společnost Apple vydává první beta verzi po keynote, aby vývojáři mohli začít pracovat na testování svých aplikací.

Nejnovější verzí vývojářské beta verze macOS Ventura je verze 9, která se objevila 27. září 2022.
MacOS Ventura beta 8 přišla 20. září 2022.

Kdo může získat beta verzi macOS?
Apple umožňuje vývojářům získat beta verze svého operačního systému dříve, aby se mohli ujistit, že jejich software funguje – a aby mohli využít nové nástroje v příští verzi macOS k vylepšení svých vlastních programů připravených k uvedení na trh, až bude hotová finální verze macOS.

Nejsou to však jen vývojáři, kteří se mohou seznámit s předběžnou verzí. Už na konferenci WWDC 2015 Apple oznámil, že v rámci bezplatného beta programu nechá testovat připravovanou novou verzi operačního systému Mac i veřejnost. To znamená, že si novou verzi macOS může vyzkoušet kdokoli ještě předtím, než bude později v průběhu roku uvolněna pro širokou veřejnost.

Pokud chcete získat beta verzi, první věc, kterou musíte udělat, pokud jste tak ještě neučinili, je zapojit se do beta programů společnosti Apple, přečtěte si tento článek, kde najdete další informace: Jak se stát beta testerem společnosti Apple.

Jak jsme vysvětlili, existují dva typy beta programu společnosti Apple. Jeden pro vývojáře, kteří potřebují otestovat své aplikace, a druhý pro veřejnost, která chce otestovat rané verze softwaru Apple.

Pokud se chcete stát veřejným beta testerem, můžete se do programu Apple Beta Software zaregistrovat zde. Další informace o registraci najdete níže ve výše zmíněném článku.

Pokud po beta verzi toužíte, protože jste vývojář společnosti Apple, musíte se jít do programu zaregistrovat zde. Více informací o registraci naleznete ve výše odkazovaném článku „Jak se stát beta testerem společnosti Apple“.

Veřejný a vývojářský náhled – jaký je mezi nimi rozdíl?
Veřejná beta verze není totéž co beta verze vydaná v rámci programu pro vývojáře, vývojáři obvykle dostávají častější aktualizace, včetně nových funkcí, které nejsou ve veřejné beta verzi.

Je bezpečné instalovat beta verzi systému macOS?
Než začneme, jedno varování…
Beta verze má ze své podstaty potenciál být nestabilní. Proto se nedoporučuje, abyste ji instalovali na svůj Mac, pokud na ni spoléháte. Pokud máte druhý Mac, který není kriticky důležitý, nainstalujte ji tam. Důrazně nedoporučujeme riskovat vše tím, že jej učiníte svým primárním systémem MacOS, zejména ne v počátečních dnech vývoje beta verze.

Pokud druhý Mac nemáte, existuje několik způsobů, jak na něm spustit beta verzi macOS, aniž byste riskovali ztrátu dat nebo zjištění, že váš Mac přestane fungovat:

  • Doporučujeme jej nainstalovat na diskový oddíl, což je v dnešní době vlastně svazek (který se vytváří mnohem snadněji než diskový oddíl). O tom, jak to udělat, se dočtete zde: Jak na Mac s duálním bootováním: Jak na Macu spustit dvě verze macOS.
  • Případně můžete nainstalovat beta verzi macOS na externí disk a spustit ji na něm.

Podrobněji se bezpečnosti beta verze macOS a rizikům, která byste mohli podstupovat, věnujeme v samostatném článku.

Možná si raději počkáte, až vyjde konečná verze, a v takovém případě si přečtěte: Jak aktualizovat Mac.

Jak se připravit na beta verzi
Apple na stránce Zapište svůj Mac uvádí jasné pokyny, jak Mac na instalaci připravit.

Nejprve Apple uživatelům doporučuje, aby si před instalací betaverzí macOS vytvořili zálohu svých dat a souborů, a uvádí. Zde se dozvíte, jak pomocí Time Machine zálohovat svůj Mac. Máme také přehled vhodných řešení pro zálohování.

Musíte mít nainstalovanou nejnovější plnou verzi systému macOS a doporučujeme mít k dispozici alespoň 15 GB místa, protože beta verze systému macOS bývají velmi velké. V loňském roce mělo totiž mnoho lidí problémy s instalací systému macOS Big Sur, protože vyžadoval hodně místa pro přesun věcí. Pokud nakonec budete potřebovat více místa, přečtěte si: Jak uvolnit místo na Macu.

Upozorňujeme, že vždy doporučujeme mít na Macu vždy alespoň 10 % volného místa, takže pokud ho nemáte, očekávejte problémy!

Jak získat vývojářskou betaverzi macOS Ventura
Zde najdete návod, jak si stáhnout a nainstalovat beta verzi systému macOS do svého počítače Mac.

Pokud jste se ještě nezaregistrovali jako vývojáři, musíte se do programu zaregistrovat – zde.

  • Přejít na developer.apple.com
  • Klikněte na Účet a přihlaste se.
  • Pokud nejste přihlášeni do programu Apple Developer, můžete tak učinit zde: Klikněte na Join the Apple Developer Program a poté na Enroll (vpravo nahoře). Poté klikněte na možnost Start Your Enrolment. Zápis do programu Apple Developer Program stojí 99 USD.
  • Jakmile jste zapsáni do programu pro vývojáře, klikněte na Discover > macOS > Download a přihlaste se pomocí svého vývojářského účtu nebo Apple ID.
  • Kliknutím na Instalovat profil stáhněte do svého počítače Mac novou utilitu macOS Ventura Developer Beta Access.
  • Přejděte do sekce Downloads (Stažené soubory) ve svém Macu a kliknutím na novou utilitu macOS Developer Beta Access Utility ji otevřete.
  • Dvakrát klikněte na soubor macOSDeveloperBetaAccessUtility.pkg a spustí se instalační program.
  • Po instalaci nové beta verze macOS Software Update (v Předvolbách systému) zkontroluje, zda nejsou k dispozici nějaké aktualizace. Klepněte na tlačítko Aktualizovat a stáhne se nejnovější verze.
  • Zobrazí se výzva k instalaci Ventura beta, klikněte na Pokračovat.
  • Odsouhlaste smluvní podmínky (více o nich níže).
  • Klepněte na tlačítko Instalovat.

Jak získat beta verzi systému macOS, pokud nejste vývojáři
Pokud nejste vývojář, můžete si veřejnou beta verzi nainstalovat. Doporučujeme počkat na veřejnou betaverzi, ale pokud chcete riskovat a stáhnout si nástroj pro přístup k betaverzi macOS z webu třetí strany, je to pravděpodobně možné. Je to však riskantní záležitost.

Přečtěte si další informace o získání nástroje pro přístup k vývojářské betaverzi systému macOS.

V loňském roce po spuštění betaverze Monterey nabízely různé webové stránky profil potřebný k instalaci vývojářské betaverze ke stažení zdarma. Například stránka BetaInstaller.com nabízela profily potřebné ke stažení beta verze systému macOS. Na jednom z těchto webů byste mohli získat také beta verzi systému iOS – opět před tím varujeme, ale více informací najdete zde.

Pokud potřebujete ještě jednou připomenout, proč není dobrý nápad stahovat betaverze tímto způsobem, zde je několik důvodů, proč se jim vyhnout:

  • Společnost Apple tyto weby nepodporuje ani nekontroluje a může se rozhodnout proti nim a jejich uživatelům podniknout právní kroky.
  • Nemůžeme poskytnout žádnou záruku, že obsah těchto stránek je nezávadný. Stahování je do značné míry na vaše vlastní riziko.

Doporučujeme vám, abyste se stali oficiálním testerem veřejné beta verze. Jak se stát beta testerem společnosti Apple se dozvíte zde.

Pokud vás však vaše potenciálně nebezpečná mise neodradí, zde je návod, co musíte udělat, abyste si mohli nainstalovat beta verzi systému macOS, pokud nejste vývojář:

  • Otevřete webovou stránku v počítači Mac a najděte odkaz ke stažení profilu beta verze systému macOS (na stránce betainstaller.com najdete odkaz zde).
  • Stáhněte profil (v počítači Mac musíte potvrdit, že chcete povolit stahování).
  • Otevřete složku Stažené soubory a klikněte na soubor macosDeveloperBetaAccessUtility.DMG.
  • Nyní klikněte na soubor macosDeveloperBetaAccessUtility.pkg.
  • Otevře se průvodce, který vás provede kroky k instalaci softwaru. Klikněte na tlačítko Pokračovat.
  • Znovu klikněte na tlačítko Continue a poté na tlačítko Agree to the terms of the software license agreement.
  • Nyní klikněte na tlačítko Instalovat.
  • Zadejte své heslo a klikněte na Install Software.
  • Po dokončení instalace profilu otevřete v počítači Mac Předvolby systému. A klikněte na položku Aktualizace softwaru. Začne se kontrolovat, zda nejsou k dispozici aktualizace, a nakonec se zobrazí zpráva, že je k dispozici MacOS Beta ke stažení.

Upozornění: Beta verze softwaru ještě není finální a může obsahovat chyby, které mohou vést k pádu nebo ztrátě dat. Kromě toho mohou aplikace přestat fungovat, protože nejsou navrženy pro nový systém macOS. Před instalací jakéhokoli beta softwaru byste proto měli vždy zálohovat svá data.

Jak získat veřejnou beta verzi macOS Ventura
Při instalaci veřejné beta verze systému macOS postupujte podle následujících kroků.

Pokud jste již používali dřívější veřejnou betaverzi macOS, najdete novou betaverzi macOS jako aktualizaci prostřednictvím služby Software Update. Stačí kliknout na možnost Upgrade Now. Možná budete muset předtím aktualizovat na nejnovější verzi své stávající beta verze.

  • Před instalací beta verze si Mac zálohujte – pokud se rozhodnete beta verzi přestat používat, budete se muset vrátit k této záložní verzi.
  • Přejděte na webovou stránku beta verze společnosti Apple.
  • Klikněte na Přihlásit se a zadejte své Apple ID a heslo (nebo se zaregistrujte, pokud jste tak ještě neučinili – v takovém případě se vraťte k výše uvedené části, kde najdete tyto kroky).
  • Klikněte na položku Enrol Your Devices.
  • Klikněte na kartu macOS.
  • Svůj Mac jste si zálohovali, jak jsme radili výše, takže nyní klikněte na Download the macOS Public Beta Access Utility.
  • Instalační program by se měl otevřít automaticky, ale pokud ne, otevřete stažený soubor ve složce Stažené položky, jmenuje se macOSPublicBetaAccessUtility.dmg. Dvakrát klikněte na soubor dmg.
  • Projděte kroky instalace, včetně přihlášení do programu Feedback Assistant.
  • Po stažení nástroje Beta Access Utility budete moci stáhnout beta verzi prostřednictvím služby Software Update (ke které se dostanete kliknutím na logo Apple).
  • Buď se zobrazí nabídka služby Software Update ke stažení veřejné betaverze, nebo se otevře stránka Mac App Store s betaverzí macOS. Klikněte na Stáhnout a veřejná beta verze se stáhne. Během toho budete moci svůj Mac dále používat (u nás to obvykle trvá přes půl hodiny).
  • Po stažení beta verze se zobrazí výzva k její instalaci. Po kliknutí na instalaci se Mac vypne, takže dokončete svou práci, protože Mac bude ještě asi půl hodiny mimo provoz.
  • Nakonec se Mac restartuje.
  • Klikněte na tlačítko Pokračovat.
  • Přihlaste se pomocí svého Apple ID a hesla.

Jak aktualizovat beta verze systému macOS
Jakmile spustíte beta verzi, aktualizace se do vašeho Macu dostanou automaticky, stačí kliknout na tlačítko pro instalaci.

Až bude k dispozici další aktualizace beta verze, obdržíte oznámení.
Aktualizace budou k dispozici přes Předvolby systému > Aktualizace softwaru.
Vše ostatní, co potřebujete vědět o beta testování
Tím jsme pokryli, jak získat betaverze, ale co můžete a co byste měli dělat, když už je máte? Tomu se budeme věnovat níže.

Jak poslat společnosti Apple zpětnou vazbu
Pokud narazíte na chybu nebo nedostatek, měli byste použít aplikaci Feedback Assistant a poskytnout společnosti Apple zpětnou vazbu. Spusťte aplikaci a postupujte podle příslušných kroků, přičemž vyberte oblast, ke které chcete poskytnout zpětnou vazbu, a poté jakoukoli konkrétní podoblast. Poté popište svůj problém jednou větou a teprve poté poskytněte podrobnější popis včetně konkrétních kroků, které problém reprodukují. Budete také moci připojit další soubory.

Budete také muset udělit povolení, aby aplikace Feedback Assistant mohla shromažďovat diagnostické informace z vašeho počítače Mac.

Ne vždy bude zřejmé, zda se jedná o chybu, nebo zda se jen něco nepoužívá tak snadno, jak jste možná doufali. Každopádně pokud se vám bude zdát, že něco funguje nelogicky, Apple to bude chtít vědět.

Pokud máte potíže s aplikací třetí strany, můžete o nich dát společnosti Apple vědět nahlášením prostřednictvím kategorie Kompatibilita aplikací třetích stran v Asistentovi pro zpětnou vazbu. Doporučujeme však, abyste zpětnou vazbu poskytli také vývojáři aplikace, který vám bude nepochybně vděčný.

Budu moci aktualizovat z beta verze systému macOS na finální verzi?
Uživatelé beta verze budou moci v den vydání nainstalovat finální sestavení operačního systému, aniž by museli přeformátovat nebo přeinstalovat systém.

Mohu o betaverzi mluvit veřejně?
Podle společnosti Apple a licenční smlouvy, se kterou musí všichni beta testeři souhlasit, je beta verze „důvěrnou informací společnosti Apple“. Přijetím těchto podmínek souhlasíte s tím, že nebudete o používání softwaru hovořit s nikým, kdo není také účastníkem programu beta softwaru. To znamená, že nemůžete „blogovat, zveřejňovat snímky obrazovky, tweetovat ani veřejně publikovat informace o veřejném beta softwaru“.

Můžete však diskutovat o všech informacích, které společnost Apple veřejně zveřejnila; tyto informace již podle společnosti nejsou považovány za důvěrné.

Jak provést downgrade z beta verze macOS
Vždy se můžete vrátit ke starší verzi systému macOS, i když v závislosti na způsobu zálohování to nemusí být nutně bezbolestný proces.

Začněte tím, že se ujistíte, že jsou data na vašem disku zálohována, pak disk vymažte a nainstalujte nejnovější veřejnou verzi systému macOS. Při prvním spuštění počítače Mac můžete pomocí nástroje Migration Assistant importovat data ze zálohy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *