Po vydání iOS 16 se pozornost přesouvá na iOS 16.1. Jak se dalo očekávat, první vydání iOS 16 neobsahovalo všechny funkce, které Apple původně oznámil na konferenci WWDC letos v létě. Některé z nich se objeví v aktualizacích po zbytek roku 2022 a očekáváme, že alespoň několik z nich se objeví v iOS 16.1.
Společnost Apple vydala první beta verzi iOS 16.1 pouhé dva dny po vydání iOS 16, v pondělí 12. září. Obvykle jsou beta verze systému iOS uvolňovány nejprve pro vývojáře a poté během přibližně jednoho dne pro veřejné beta testery.
Třetí beta verze iOS 16.1 byla uvolněna pro vývojáře. Veřejná beta verze obvykle následuje zhruba do jednoho dne.
Upozornění pro kupující iPhone 14
Pokud si kupujete iPhone 14, neměli byste svůj stávající iPhone aktualizovat na beta verzi iOS 16.1. Nejlepším způsobem, jak to zajistit, je odebrat profil beta verze.
Pokud je váš stávající iPhone používající iOS 16.1 zálohován, nebude možné tuto zálohu obnovit do iPhonu se systémem iOS 16.0. V době psaní tohoto článku není k dispozici žádná beta verze iOS 16.1 pro iPhone 14 nebo iPhone 14 Pro, ale i když bude, nebudete si ji moci stáhnout během instalace.
Řešení tohoto problému je časově náročné:
Nejprve nastavíte iPhone 14 jako nové zařízení bez obnovení zálohy, poté přejdete na web beta verze nebo na stránky vývojářů a znovu stáhnete profil beta verze, poté aktualizujete iPhone 14 na beta verzi iOS 16.1 a otevřete Nastavení > Obecné > Přenos nebo Obnovit iPhone, abyste vše vymazali a začali znovu od začátku. Nyní, když byl váš iPhone 14 aktualizován na beta verzi iOS 16.1, budete moci projít procesem přenosu a obnovit vše ze staršího iPhonu.
Jakmile bude vydána finální verze iOS 16.1, budete moci v případě potřeby během nastavení aktualizovat nový iPhone 14 a obnovit zálohu nebo přenos ze starého iPhonu.
Co je nového v systému iOS 16.1?
Jedná se o první významnou aktualizaci po vydání systému iOS 16, která bude pravděpodobně obsahovat některé funkce, které v této původní verzi nebyly. Čekáme na funkce, jako je podpora Matter v aplikaci Domů, sdílená knihovna fotografií iCloud a živé aktivity. Zde je přehled toho, co bylo zatím nalezeno v beta verzích:
Ukazatel stavu baterie v procentech:
V beta verzích systému iOS 16 se objevilo poměrně dost kritiky, a proto Apple upravil chování nového ukazatele procent baterie ve stavovém řádku. Nyní se ikona baterie postupně zaplňuje a vyprazdňuje v závislosti na tom, kolik šťávy zbývá i při zobrazení procent. V iOS 16.0 zůstávala ikona plná, dokud neklesla pod 20 procent.
Procento baterie u více telefonů: Když se v systému iOS 16 vrátil ukazatel procent baterie, vynechal několik telefonů. Na iPhone XR, iPhone 11 nebo iPhone 12 mini a iPhone 13 mini se přepínač nedostal (iPhony bez Face ID mohly vedle ikony baterie vždy zobrazovat procenta baterie). Se systémem iOS 16.1 mohou nyní všechny tyto telefony funkci povolit.
Chyba v oprávnění vkládání: Od verze beta 2 byla opravena chyba, kdy vkládání do aplikace pokaždé vyžadovalo povolení.
Aplikace Peněženka: V systému iOS 16.1 je možné aplikaci Peněženka odstranit. Může to souviset s antimonopolní kontrolou v Evropské unii.
Nabíjení čistou energií: Otevřete Nastavení > Baterie > Stav baterie a nabíjení a najděte přepínač. Společnost Apple tuto funkci popisuje takto: „Nabíjení a dobíjení se provádí v souladu se standardem:
Ve vašem regionu se iPhone pokusí snížit vaši uhlíkovou stopu selektivním nabíjením, když je k dispozici elektřina s nižšími emisemi oxidu uhličitého. iPhone se učí z vaší každodenní nabíjecí rutiny, takže může dosáhnout plného nabití dříve, než ho budete potřebovat použít.
Aktivity v reálném čase: V iOS 16.1 je pro vývojáře k dispozici rozhraní API Live Activities. Aplikace, které tuto novou funkci využívají, však pravděpodobně ještě nebudou dostupné v App Store.
Přizpůsobení zamykací obrazovky nebo domovské obrazovky: Když po dlouhém stisknutí zamykací obrazovky klepnete na „Přizpůsobit“, zobrazí se vám nyní možnost přizpůsobit buď zamykací, nebo domovskou obrazovku. V nabídce Nastavení > Tapeta je nové rozhraní pro přepínání mezi nastaveními tapet.
Podpora matic: V systému iOS 16.1 beta 1 se objevil první náznak podpory standardu chytrého domácího příslušenství Matter. V Nastavení > Obecné najdete položku „Příslušenství Matter“, která nakonec zobrazí seznam všech příslušenství Matter, která byla přidána do připojené služby. Tato položka byla později v beta verzi 3 odstraněna.
Podklad pro satelitní SOS: Kód v systému iOS 16.1 zřejmě vytváří základy pro chystanou funkci Satellite SOS, včetně textových řetězců zobrazujících funkce, zapnutí a dokonce i „demo“ režimu, aby si uživatelé mohli vyzkoušet, jak funguje, aniž by museli skutečně kontaktovat záchranné služby. Není jasné, zda se tato funkce objeví na veřejnosti ve verzi 16.1, nebo v pozdější verzi.
Kdy bude iOS 16.1 vydán?
Společnost Apple přeskočí vydání iPadOS 16.0, přičemž prvním vydáním tohoto operačního systému pro iPady bude iPadOS 16.1. Domníváme se, že iOS 16.1 bude vydán ve stejnou dobu, pravděpodobně v říjnu. Očekávejte tedy, že beta verze iOS 16.1 bude trvat přibližně měsíc, plus minus týden. V mezidobí mohou být vydány menší verze opravující chyby (např. iOS 16.0.1).
Jak nainstalovat veřejnou beta verzi iOS 16
Jedná se o verzi iOS 16, kterou bude většina z nás používat ještě před uvedením na trh, protože vývojářská beta verze je, jak název napovídá, určena pouze pro vývojáře. Veřejné beta verze však vždy zaostávají za vývojářskými a začínají výrazně později: první veřejná beta verze ještě nebyla vydána a má se tak stát až v červenci 2022.
Až veřejná beta verze iOS 16 vyjde, budete si ji moci nainstalovat podle následujících pokynů.
- Na stránce Apple Beta klikněte na možnost Zaregistrovat se a zaregistrujte se pomocí svého Apple ID.
- Přihlaste se do programu Beta Software.
- Klikněte na možnost Zapsat zařízení iOS. (Pokud jste se loni přihlásili do beta verze předchozí verze, možná budete muset odinstalovat profil pro tuto verzi a poté se znovu přihlásit do nové verze.)
- V zařízení se systémem iOS přejděte na stránku beta.apple.com/profile.
- Stáhněte si a nainstalujte konfigurační profil.
- Možná budete muset přejít do Nastavení, abyste profil povolili. Přejděte do nabídky Obecné > VPN a správa zařízení a klepněte tam na profil iOS 16 beta.
- Tím se beta verze zpřístupní v aplikaci Nastavení v části Obecné > Aktualizace softwaru.
Jak nainstalovat beta verzi iOS 16 pro vývojáře
Každá fáze vývojového cyklu iOS 16 bude nejprve zpřístupněna vývojářům a poté veřejným beta testerům. Pokud jste vývojář a potřebujete otestovat své aplikace na co nejaktuálnější verzi operačního systému, je tato verze ta pravá.
Nejprve zkontrolujte, zda je vaše zařízení kompatibilní. Přečtěte si krátce článek Které iPhony mohou dostat iOS 16? (V podstatě jde o iPhone 8 a novější).
Musíte být zaregistrováni jako vývojáři společnosti Apple. Vstup do programu Apple Developer Program stojí 99 dolarů ročně.
Máte vše připraveno? Dobře! Tady je návod, jak v osmi jednoduchých krocích nainstalovat beta verzi iOS 16 pro vývojáře:
- V Safari na iPhonu přejděte na stránku developer.apple.com a přihlaste se pomocí svého Apple ID.
- Přejděte do sekce Downloads (najdete ji v levém menu), přejděte dolů na iOS 16 beta a klepněte na Install Profile a poté na Accept.
- Otevřete aplikaci Nastavení. V horní části hlavní obrazovky byste měli vidět položku Profil stažen – klepněte na ni. Pokud jej nevidíte, přejděte do nabídky Obecné > VPN a správa zařízení a klepněte na profil iOS 16 beta tam.
- Klepnutím na Instalovat v pravém horním rohu nainstalujte profil iOS 16 beta.
- Přečtěte si formulář souhlasu vývojáře a (za předpokladu, že jste s podmínkami spokojeni) dejte souhlas.
- Restartujte svůj iPhone.
- Nyní přejděte do Nastavení > Obecné > Aktualizace softwaru, kde byste měli vidět, že je k dispozici iOS 16 beta. Klepněte na Stáhnout a nainstalovat.
- Počkejte, až iPhone dokončí stahování aktualizace, a po výzvě klepněte na Instalovat.
A pokud vše fungovalo tak, jak mělo, na vašem iPhonu nyní běží beta verze iOS 16.
Rizika a bezpečnostní opatření
Především si uvědomte, že betaverze jsou testovací verze připravovaného softwaru. Z definice jsou nedokončené, a přestože by měly obsahovat většinu nebo všechny funkce hotového produktu, budou se v nich vyskytovat kosmetické rozdíly a nevyhnutelně i chyby a problémy, které bude třeba opravit. Tyto chyby a problémy jsou důvodem, proč se Apple vůbec obtěžuje s beta testováním iOS.
Jinými slovy, nečekejte dokonalý uživatelský zážitek. Zejména neočekávejte, že stávající aplikace (včetně těch, na které se můžete spoléhat) budou s novou verzí fungovat dokonale. V extrémních případech se dokonce může stát, že se vaše zařízení kvůli betaverzi zablokuje a nebude ho možné používat, dokud nepřijde další beta verze, která snad problém odstraní. Nezřídka se také stává, že software v rané beta verzi vykazuje problémy, jako je nadměrné vybíjení baterie.
Čím více se blížíme k finálnímu uvedení iOS 16, tím můžeme očekávat, že dostupné beta verze budou vyladěnější a funkčně úplnější. Proti tomu ovšem stojí to, že do oficiálního uvedení zbývá méně času, takže instalací beta verze toho tolik nezískáte.