Ve velkých aktualizacích softwaru, které Apple vydává každý podzim, se objevují desítky, ne-li stovky nových funkcí. Ale každá z nich se dostane na první místo (například nové přizpůsobitelné zamykací obrazovky v iOS 16), je jich celá řada, kterým se věnuje jen málo pozornosti, pokud vůbec nějaká. Je to sotva spravedlivé, ale takový je život: nemůžeme být všichni hvězdami přehlídky.
Naštěstí obrovské množství lidí, kteří se na tyto aktualizace dívají, pomáhá zajistit, že žádná nová funkce nezůstane dlouho neznámá. Protože jsem sám v posledních několika měsících strávil s iOS 16 a watchOS 9 velké množství času, vytvořil jsem si vlastní názor na to, které jsou ty nejlepší funkce, které nemusíte hned vyzkoušet – ty, které jsou často schované v aplikaci, kterou jste dlouho neotevřeli, nebo pohřbené pod několika úrovněmi nabídek. A protože chci, abyste si je užili i vy, podělím se o tři ze svých oblíbených.
Počasí nebo ne
Aplikace Dark Sky je mou oblíbenou aplikací pro předpověď počasí od jejího vydání, a i když jsem experimentoval s mnoha jinými, vždy jsem se k ní vracel. Bohužel nejsem jediný, kdo byl jejím velkým fanouškem – společnost Apple ji považovala za tak dobrou, že ji v roce 2020 koupila. Nedávno se v aplikaci objevilo oznámení, které potvrzuje, že od 1. ledna 2023 přestane fungovat.
Dobrou zprávou ale je, že spousta vychytávek z Dark Sky se dostala do vlastní aplikace Počasí od Applu. Pokud jste ji už dlouho nevyzkoušeli, doporučuji vám, abyste ji vyzkoušeli: je tam toho mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.
Například všechny karty v aplikaci Počasí jsou nyní interaktivní; klepnutím na kteroukoli z nich – teplotu, vlhkost, rychlost větru atd. – získáte přehled o celém dni i o dnech budoucích. U každé metriky je také k dispozici souhrnné pole, které poskytuje pohodlný a snadno čitelný textový přehled celkových podmínek: například „Dnešní rozsah teplot je od 24° do 35°“.
Za další, aplikace Počasí nyní obsahuje nejen mapy a předpovědi srážek Dark Sky, ale nabízí také mapy teploty a kvality ovzduší (klepněte na tlačítko Vrstvy v zobrazení mapy). Můžete se dokonce podívat na zobrazení seznamu všech uložených míst a rychle si prohlédnout podmínky ve všech najednou.
Ano, aplikaci Počasí by bylo možné ještě vylepšit. V některých případech je v ní příliš mnoho posouvání a pohřbení některých ukazatelů pod další klepnutí občas znamená, že s ní komunikujete pomaleji, ale skutečně na mě zapůsobily funkce tmavé oblohy, které obsahuje, až po varování před srážkami (která jsou, pravda, trochu pohřbená: klepněte na ikonu seznamu, pak na tři tečky v pravém horním rohu a vyberte možnost Oznámení).
Až se Dark Sky nakonec vzdá svého ducha – a já si za něj budu přát – bude to aplikace Počasí, která ji na mé domovské obrazovce nahradí jako první.
Kompas
Hodinky Apple Watch Ultra si sice během nedávné akce společnosti ukradly hlavní pozornost, ale jedna z nejužitečnějších funkcí, která byla předvedena při jejich představení, je ve skutečnosti k dispozici majitelům hodinek Apple Watch SE a Series 6 a novějších: kompasové body a odpovídající funkce Backtrack.
Ta je zabudována do přepracované aplikace Kompas, která je k dispozici i majitelům hodinek Apple Watch Series 5, ti však funkci Waypoint nemají. Přepracovaná aplikace Kompas je sama o sobě docela šikovná, zobrazuje aktuální směr, kterým je namířena, a případný azimut a také nabízí různé pohledy, mezi kterými lze přepínat otáčením korunky Digital Crown. Tato další zobrazení nabízejí také aktuální nadmořskou výšku, sklon a zeměpisnou šířku a délku – to vše se hodí mít přímo na zápěstí. Pod tlačítkem nabídky vlevo nahoře můžete také nastavit orientaci podle kompasu, což vám pomůže udržet směr během túry.
Skutečnými klenoty jsou však funkce Waypoint a Backtrack. První z nich umožňuje rychle umístit na aktuální místo značku GPS, které můžete přiřadit barvu a ikonu. Ty se pak zobrazí na malé mini mapě uvnitř kompasu; po vysunutí na Digital Crown se zobrazí i na kroužku kompasu a pomohou vám s navigací k danému místu. (Oceňuji také, že kompas dokáže automaticky vyhodit bod cesty k místu, kde jste zaparkovali auto – to se hodí, i když nejste v divočině.)
Funkce Backtrack je ještě o stupeň lepší; může automaticky vypustit body cesty, které můžete později použít k opakování svých kroků. A pokud se nacházíte v prostředí bez připojení, aktivuje se dokonce automaticky. Minulý týden jsem se vydal na procházku do lesa a zjistil jsem, že funkce Backtrack je již aktivní a ukazuje mi cestu, po které jsem šel. (Naštěstí jsem si pamatoval, kde jsem zaparkoval auto.)
Proč, Wi-Fi?
Dobře, to poslední je maličkost, ale může mít velký význam. Loni během rodinného výletu na dovolenou potřebovala moje žena připojit svůj pracovní počítač k síti Wi-Fi. Pomocí zařízení Apple by to bylo docela snadné: prostě se objeví výzva ke sdílení hesla a je hotovo. Rychle jsme si ale uvědomili, že neexistuje způsob, jak tuto informaci dostat z našich zařízení se systémem iOS, aby mohla heslo jednoduše zadat na svém počítači.
Systém iOS 16 tento problém konečně řeší. Heslo k síti, ke které jste právě připojeni, můžete nejen zobrazit v Nastavení > Wi-Fi klepnutím na informační tlačítko vedle názvu sítě, ale v pravém horním rohu obrazovky Wi-Fi je nyní k dispozici tlačítko Upravit, které vám umožní zobrazit všechny sítě, ke kterým jste se dříve připojili. Odtud můžete zobrazit všechna hesla těchto sítí a také je odstranit, čímž zabráníte pozdějšímu automatickému opětovnému připojení.
Upřímně řečeno, je to funkce, která tam měla být od začátku, ale to neznamená, že je nyní méně vítaným doplňkem, protože pomáhá snížit bolestivé místo v systému iOS. Je to však jedna z těch nových funkcí, které se mohou ztratit v záplavě nových honosných titulků, jen další připomínka toho, že v nejnovějších aktualizacích společnosti Apple lze pod povrchem najít ještě mnoho dalšího.