Jak se podívat na seznam historie příkazů v Terminálu systému macOS

V Terminálu v systému macOS můžete ušetřit spoustu času a psát méně pomocí funkcí historie příkazů zabudovaných do prostředí Terminálu. Příkazový řádek uchovává záznamy o spuštěných příkazech a k této historii můžete přistupovat pomocí několika jednoduchých stisků kláves a příkazy znovu spouštět nebo upravovat, abyste je nemuseli psát znovu.

Spuštěním příkazu history můžete kdykoli zkontrolovat, jaké příkazy jsou v historii. Po zadání příkazu history a stisknutí klávesy Return zobrazí Terminál seznam příkazů v seznamu historie. Například:

Zdroj: Macworld

Každý řádek obsahuje číslo příkazu (od prvního po poslední) a samotný příkaz. Terminál obsahuje všechny příkazy, ať už byly úspěšné, nebo ne. To znamená, že chybné nebo chybně zadané se objeví v historii.

Omezení seznamu historie
Existuje několik způsobů zobrazení seznamu historie. Ve většině případů chcete zobrazit nejnovější příkazy. Jedním ze způsobů je spustit příkaz historie s argumentem, který udává, kolik příkazů chcete zobrazit.

Například příkaz history 5 říká shellu, aby zobrazil příkazy začínající pátým příkazem v seznamu historie. Jako argument příkazu historie můžete zadat libovolné číslo; pokud zadáte neplatné číslo (s největší pravděpodobností váš seznam není tak dlouhý jako zadané číslo), Terminál odpoví fc: žádná taková událost.

Časově úsporné zkratky
Jak bylo popsáno v samostatném článku, v seznamu historie se můžete pohybovat nahoru nebo dolů pomocí kláves se šipkami. To je nejjednodušší způsob, jak znovu spustit příkaz, který jste nedávno provedli. Pokud se však váš příkaz nachází v seznamu dále, existují rychlejší způsoby, jak shellu sdělit, který z nich má spustit.

Řekněme, že máte zobrazený dlouhý seznam historie a jeho část vypadá takto:

Zdroj: Macworld

Pokud chcete znovu spustit příkaz locate Walden, zadejte !329. Vykřičník (!) je zkratka pro příkaz v seznamu historie. Pokud za něj zadáte číslo (bez mezery mezi nimi), spustí Terminál příkaz, který má v historii toto absolutní číslo.

Relativní čísla: Dalším způsobem, jak zadat předchozí příkaz, je použití relativního čísla nebo n-tého příkazu od konce seznamu. Například pokud má historie 200 položek a chcete zadat pátý příkaz zpět od 200. položky, zadejte !-5.

Postavy: Můžete shellu nařídit, aby spustil poslední příkaz, který začíná určitým řetězcem znaků. Jiný způsob, jak spustit stejný příkaz locate Walden, je například zadat !loc (bez mezery za vykřičníkem).

Za vykřičníkem zadejte libovolný počet znaků. Shell se zastaví na prvním výskytu řetězce, který odpovídá těmto znakům. V právě uvedeném příkladu jsem mohl napsat !lo, protože neexistovaly žádné jiné příkazy začínající těmito písmeny. Kdybych však zadal pouze !l, příklad by spustil příkaz 331, tedy příkaz ls -l, protože to by byla první shoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *