Každoroční vydávání iPhonů, a vlastně i většiny chytrých telefonů, se stalo poněkud nudným: Nejnovější model je o něco rychlejší, fotoaparát je lepší, možná se objeví nějaká výjimečná vychytávka, která se bude objevovat ve všech reklamách, ale ve skutečnosti nezlepší způsob, jakým telefon používáte. Obecně toho není moc, o čem by se dalo mluvit.
Letos, v případě iPhonu 14 Pro, mohu s potěšením oznámit, že je o čem zajímavém mluvit. Samozřejmě, iPhone 14 je o něco rychlejší a ano, fotoaparát je skutečně lepší. Letos jsou tu ale ještě dvě nové funkce, které jsou exkluzivní pro modely Pro a které skutečně mění způsob používání iPhonu k lepšímu: vždy zapnutý displej a Dynamický ostrov.
Apple přichází se stále zapnutým displejem pozdě, ale jeho implementace je vynikající a v kombinaci se softwarovými funkcemi iOS 16 vám umožní „používat“ iPhone, aniž byste ho vzali do ruky, mnohem častěji, než byste si mysleli. Když ho vezmete do ruky, je Dynamický ostrov (název Applu pro nové rozhraní postavené kolem výřezu pro fotoaparát v horní části displeje) naprostým zjevením. Je to nejlepší design rozhraní společnosti Apple, který budou její konkurenti jistě kopírovat. Je to tak skvělý nápad, tak dobře provedený, že možná bude definovat uživatelský zážitek z iPhonu na mnoho let dopředu.
Ten nádherný dynamický ostrov
Rádi popotahujeme Apple, když dělá špatné chyby v rozhraní, jako je katastrofální nastavení macOS Ventura nebo celá ta věc s iOS 7. Ale když Apple předvede svou hru na jedničku, může na trh přinést zážitky z rozhraní, které budou určovat trend po celá léta. Dynamický ostrov je možná nejlepší rozhraní Applu za poslední roky.
Aby mohl Apple vytvořit Dynamický ostrov, vzal výřez, ve kterém jsou všechny senzory Face ID a přední fotoaparát, zmenšil ho a přesunul dolů do malého výřezu ve tvaru pilulky (technicky vzato jde o dva výřezy, mezi nimiž je OLED displej černé barvy). To samo o sobě není nový nápad, ale to, co s ním Apple udělal, ano. Tento výřez se bude živě zvětšovat a měnit, aby zobrazoval upozornění a údaje. Připojte sluchátka AirPods a ostrůvek se na několik sekund roztáhne a zobrazí zprávu o připojení. Použijte Face ID a místo bubliny uprostřed obrazovky se ostrůvek roztáhne směrem dolů a zobrazí upozornění Face ID. Sleduj sportovní událost a ostrůvek se roztáhne na obě strany a zobrazí logo a skóre každého týmu. Spusťte časomíru a zobrazí se ikona časomíry a zbývající čas. Přehrávejte hudbu a zobrazí se obal alba a zábavná animace malých vln.
Pokud na pozadí probíhá více činností najednou, ostrov se rozdělí. Zatímco procházíte Twitter nebo chatujete ve Zprávách, můžete si zobrazit obaly alb přehrávané hudby a malou ikonu časovače.
Dynamický ostrov však nezobrazuje jen živé informace o aktivitách na pozadí. Je také interaktivní jednoduchým a intuitivním způsobem. Klepněte na jakoukoli aktivitu nahoře a přejdete přímo do související aplikace. Klepněte a podržte prst a ostrov se rozšíří a zobrazí se další informace a miniovladače. (Kdybych měl něco vytknout, interakce dlouhého stisknutí a klepnutí by měly být obrácené.) Animace způsobu, jakým ostrov roste a zmenšuje se, mění tvar a „pohlcuje“ nebo „vyskakuje“ aplikace, jsou plynulé a hravé.
Dynamický ostrov využívá jakési nutné zlo moderního designu chytrých telefonů – chybějící prostor na obrazovce pro přední fotoaparát a senzory – a mění ho ve velmi žádoucí prvek rozhraní. Je to jakási „domovská základna“ pro vše, co se děje s iPhonem kromě aktuální aplikace na celé obrazovce. Jedná se o jeden z těch vzácných designových vynálezů, který přidává možnosti a zároveň snižuje složitost. Způsob, jakým funguje, je jednoduchý, intuitivní a snadno objevitelný. Vyplouvají na povrch užitečné informace, ale zároveň poskytuje způsob, jak provádět lehký multitasking bez přepínání mezi aplikacemi.
Není to jen místo pro zobrazení oznámení novým způsobem – to by bylo atraktivní, ale ne užitečnější. Oznámení jsou, z nedostatku lepšího popisu, záznamem upozornění aplikace na věci, které se staly – přišla vám zpráva, někdo zazvonil u vašich dveří, váš tweet dostal 100 lajků. Zobrazte si je teď, zobrazte si je později. Dynamický ostrov je způsob, jak zobrazit věci, pro které „protokol událostí aplikace“ nedává smysl, buď proto, že právě probíhají, nebo proto, že se jedná o krátká systémová upozornění, která není třeba zobrazovat později (například ověřování Face ID nebo připojení AirPods).
To už funguje u spousty aplikací, jednoduše proto, že je to propojeno s rámci, jako je CallKit a rozhraní NowPlaying. Aplikace jako Overcast, Skype, WhatsApp a Spotify fungují od začátku bez úprav. Letos na podzim, kdy aktualizace iOS 16 přidá Live Activities (živě aktualizovaná, časově omezená oznámení pro sledování aktuálních aktivit), budou s ostrovem fungovat i ty.
Dynamický ostrov je tak úchvatná funkce, která iPhonu přidává tolik užitečných funkcí a zároveň ještě více usnadňuje jeho používání, že by se klidně mohla stát definičním znakem toho, co to znamená „být iPhone“. V budoucích verzích iOS bude rozšířena a okopírována konkurenty společnosti Apple. Je to naprostá pecka a zaslouží si veškerou pozornost, které se jí dostává.
Když Tim Cook před pěti lety představoval iPhone X, řekl, že „určuje cestu technologií pro příští desetiletí“. Byl dražší než jakýkoli iPhone předtím, stál 999 dolarů, ale díky displeji od okraje k okraji a funkci Face ID nově definoval iPhone. Hned následující rok, kdy Apple představil iPhone XS (999 dolarů), nám dal také iPhone XR (749 dolarů), který přinesl Face ID a displej od okraje k okraji za dostupnější cenu. Doufám, že tento precedens bude opět následován a Dynamický ostrov dostaneme na všech iPhonech v roce 2023. Stejně jako v případě hlavních inovací iPhonu X by to mělo nastavit technologickou cestu na další roky.
Stále zapnutý displej neboli Always-on
Stále zapnuté displeje jsou základem telefonů se systémem Android již několik let. Bylo by divné koupit si dnes nějaký, který by ho neměl, a to i u cenově dostupnějšího modelu. Apple tedy přišel se zpožděním a vytvořil iPhone se stále zapnutým displejem, a jak je pro něj typické, to, co dodal, je jen o něco málo propracovanější než standard v oboru.
Začněme tím, že když zamčená obrazovka přejde do režimu always-on, zůstane na ní viditelná tapeta (nebo obálka alba). Je velmi tlumená, ale je tam zřetelně vidět, a Apple dokonce masíruje barvy, takže stále vypadají dobře. Čas a datum a widgety zamykací obrazovky jsou samozřejmě viditelné, stejně jako oznámení. Telefon umí dobře přizpůsobit jas tohoto režimu okolnímu světlu, včetně toho, že v tmavé místnosti velmi ztmavne, takže není na nočním stolku viditelně vidět.
Zachování viditelnosti kresby na zamykací obrazovce není jediným vylepšením, které Apple provedl. Stejně jako u většiny telefonů se systémem Android se obrazovka zcela vypne, když je položená na stole nebo v kapse či tašce. Vypne se ale také, když máte na ruce připojené hodinky Apple Watch a dostatečně se vzdálíte, a pak se zase zapne, jakmile se přiblížíte, a úplně se vypne, když přejdete do režimu zaostření ve spánku. Tento režim navíc není určen jen pro uzamčenou obrazovku, protože Apple vytvořil speciální „always-on“ režimy zobrazení pro čtyři aplikace: Apple Maps, Telefon, Hlasové poznámky a Apple TV Remote. Při používání těchto aplikací telefon nejenže ztlumí displej, ale zároveň ponechá aplikace aktivní, ale místo toho zobrazí vlastní zjednodušené a přehledné rozhraní. To je opravdu pěkný prvek a doufám, že Apple seznam aplikací rozšíří a případně poskytne rámec pro vývojáře třetích stran.
Zdá se, že funkce always-on má menší vliv na výdrž baterie, i když je velmi obtížné ji vyčíslit. Zdá se, že hodně závisí na tom, jak jasné je typické okolní světlo. U mě doma není téměř žádný rozdíl v tom, jak dlouho mi baterie vydrží se zapnutou nebo vypnutou funkcí, ale pokud trávíte hodně času ve světlé kanceláři nebo venku, vaše zkušenosti se mohou lišit. V případě potřeby ji můžete vždy vypnout, ale myslím, že většina uživatelů zjistí, že jejich baterie i se zapnutou funkcí pohodlně vydrží celý den.
Když už mluvím o displeji, měl bych se zmínit o jeho extrémech. Může se snížit až na 1 Hz (což dělá pouze v režimu stále zapnutého displeje), aby šetřil baterii, a také může být opravdu jasný. Při sledování HDR videa jsem si nevšiml, že by se špičkový HDR jas 1 600 nitů příliš lišil od 1 200 nitů u iPhonu 13 Pro, ale tento nový displej dokáže na ostrém slunci vytočit až na 2 000 nitů, což je mnohem jasnější než dříve a obrazovka je na přímém slunci mnohem lépe čitelná.
48 milionů malých pixelů
Nejnovější iPhone má samozřejmě vylepšený fotoaparát… to je jisté jako smrt a daně. Hvězdou letošního ročníku je nový 48Mpx hlavní širokoúhlý fotoaparát. Má mnohem větší snímač s jiným uspořádáním subpixelů a světelností f/1,78. To sice není tak široká clona jako f/1,5 u iPhonu 13 Pro, ale díky mnohem větší velikosti stále zachytí mnohem více světla a vytváří výraznější efekt přirozené hloubky ostrosti.
Ve výchozím nastavení tento fotoaparát sčítá pixely ve skupinách 2×2, čímž vzniká 12Mpx snímek podobně jako u dřívějších iPhonů, který má lepší výkon při slabém osvětlení. Má optickou stabilizaci obrazu druhé generace a 100 % pixelů tvoří zaostřovací pixely; podle mých zkušeností se rychle a přesně zaměřuje na objekty. Bohužel minimální zaostřovací vzdálenost je o něco delší, od 150 mm (5,9 palce) do 200 mm (7,8 palce), takže jakmile se věci přiblíží k objektivu, ztrácí ostrost a vy musíte přepnout na ultraširokoúhlý fotoaparát.
Širokoúhlý fotoaparát v kombinaci s novými výpočetními fotografickými algoritmy společnosti Apple (které nazývá „Photonic Engine“, protože Apple musí dát všemu obchodní název) je skutečně lepší než u iPhonu 13 Pro, zejména při slabém osvětlení. Rozdíl je však ve většině podmínek natolik nepatrný, že běžný člověk si velkého rozdílu nevšimne. Kde fotoaparát skutečně zazáří, je pořizování plnohodnotných 48Mpx snímků.
To lze provést pouze ve formátu ProRAW, což znamená, že každá fotografie má přibližně 50-80 megabajtů. Tímto způsobem můžete zachytit působivé detaily a dynamický rozsah, ale opravdu to nejlépe ocení profesionálové a amatérští fotografové, kteří jsou zvyklí zpracovávat snímky ve formátu RAW, aby získali co nejlepší výsledný snímek. Pokud jste typem fotoaparátu typu „namiř a foť“, je to přehnané.
Tento velký snímač však umožňuje další zábavný trik, který ocení každý. Oříznutím prostředních 12 megapixelů snímače získáte efektivně režim 2x optického teleobjektivu s ohniskovou vzdáleností 48 mm. Je skvělé, že to máme zpátky – když Apple u loňského iPhonu 13 Pro přešel z 2x na 3x teleobjektiv, dal nám mnohem lepší prostředek k pořizování skutečných teleobjektivů pro zachycení vzdálených objektů. Existuje však důvod, proč fotografové nazývají objektivy s ohniskovou vzdáleností 50 mm „normálními objektivy“ – zachycují obraz, který se zhruba blíží části zorného pole člověka, na kterou mohou zaostřit. Vznikají tak snímky, které vypadají přirozeně a normálně. Přechod na 3x teleobjektiv byl skvělý pro vzdálené objekty, ale ztráta „normálního“ zoomu (bez použití digitálního zoomu a ztráty detailů) byla nepříjemná. S iPhonem 14 Pro získáte obojí.
Když už mluvíme o teleobjektivu, zdá se, že fotoaparát s 3x teleobjektivem má stejný hardware jako dříve. Můžete očekávat zhruba stejný výkon, snad jen s o něco lepšími detaily při slabém osvětlení díky lepšímu zpracování obrazu.
Ultraširokoúhlý fotoaparát je však nový hardware. Je jen o něco méně široký než ten v iPhonu 13 Pro (14 mm místo 13 mm) a má menší clonu (f/2,2 místo f/1,8). Samotný snímač je však mnohem větší, takže se zlepšil výkon při slabém osvětlení a hloubka ostrosti na těchto makro snímcích je dramatičtější. Zjistil jsem, že v náročném osvětlení produkuje mnohem lepší detaily a barvy, pravděpodobně díky vyšší citlivosti nového snímače.
Vylepšení se dočkal i přední fotoaparát, který má širší clonu f/1,9 (z f/2,2) spolu s poprvé dostupným automatickým ostřením. I když automatické ostření má jistě své využití, není pro mě snadno rozpoznatelné. Možná si většího rozdílu všimnou ti, kteří přední fotoaparát používají k natáčení velkého množství videí pro TikTok nebo Instagram. U předního fotoaparátu jsem si všiml lepšího zpracování barev, realističtějších odstínů pleti a dalších detailů ve stínech a v látkách.
Nové výpočetní fotografické algoritmy Photonic Engine společnosti Apple mají zlepšit doslova každý fotoaparát v zařízení, zejména pokud jde o snížení šumu a zachování detailů při slabém osvětlení. I když jsem si všiml zlepšení, nezaznamenal jsem nic, co by mě vyloženě uchvátilo, a těžko říct, co je výsledkem lepšího hardwaru a co je výsledkem vylepšeného softwarového zpracování. Ti, kterým se zdá, že zpracování obrazu od Applu příliš zvýrazňuje barvy a používá příliš agresivní redukci šumu i doostřování obrazu (což některým objektům dodává jakoby plastový vzhled), zde úlevu nenajdou. Použití fotografických stylů může trochu pomoci, ale nejsem sám, kdo si myslí, že Apple musí upravit voliče a snažit se o přirozenější, méně zpracovaný vzhled.
Jednou z oblastí, kde iPhone dominuje většině ostatních telefonů, je kvalita videa a iPhone 14 Pro si tuto korunu pravděpodobně udrží. Sice zde není záznam v rozlišení 8K (věřte mi, že ho nepotřebujete), ale je zde několik vylepšení, která stojí za zmínku. Filmový režim nyní podporuje 4K při 30 snímcích za sekundu, takže je použitelnější. Nový akční režim snižuje rozlišení na 2,8k a zapojuje superagresivní formu stabilizace, díky které mohou být vaše záběry stabilní i při natáčení za běhu nebo z okna auta. Funguje skvěle a je to něco, co může čas od času potřebovat téměř každý. Tady je tip: když poprvé zapnete akční režim, všimnete si, že aplikace fotoaparátu automaticky zapne ultraširokoúhlý fotoaparát (0,5x), ale často můžete dosáhnout lepších výsledků, pokud přepnete na širokoúhlý fotoaparát (1x).
Tento rychlý běh v parku s mým psem Charlotte ukazuje, jak stabilní může být akční režim bez dalšího zpracování.
Dostatečný výkon a výdrž baterie
Rád bych řekl něco opravdu zajímavého o A16 Bionic, o výkonu, který podává, nebo o výdrži baterie iPhonu 14 Pro, ale nemohu. Z toho, co mohu říci, lze A16 v podstatě považovat za A15, který je vyroben novým 4nm výrobním procesem společnosti TSMC (což je menší vylepšení 5nm procesního uzlu, který Apple používá již několik let, a není zdaleka tak působivé jako plnohodnotný 3nm proces, který přijde zhruba za rok). To zlepšuje využití energie a umožňuje vyšší taktovací frekvence. Apple jej spojil s pamětí LPDDR5, což je skok, který provedl už v řadě procesorů Mac M1 a M2, a zvýšil tak šířku paměťového pásma o 50 %.
Výsledkem je, zjednodušeně řečeno, „přetaktovaná A15“. Špičkový výkon CPU a GPU je zhruba o 8 procent vyšší, snad s výjimkou některých velmi vzácných případů, kdy je A15 výrazně omezena šířkou paměťového pásma. Výkon Neural Engine se měří hůře, ale Apple uvádí, že má stále 16 jader a poskytuje přibližně 17 bilionů operací za sekundu, což je, hádáte správně, o 8 procent lepší než 15,8 bilionu, které uváděl u A15.
Výdrž baterie testujeme tak, že nastavíme displej na konstantní hodnotu 200 nitů a spustíme test baterie Geekbench 4, který nepřetržitě opakuje benchmark, dokud se baterie nevybije. V tomto testu vydržel působivých 9 hodin a 44 minut, tedy asi o půl hodiny déle než iPhone 13 Pro. V praxi se tato dodatečná doba provozu spotřebuje díky neustále zapnutému displeji a baterie vám vydrží zhruba stejně dlouho jako u iPhonu 13 Pro. To je dobrá zpráva, protože loňský iPhone Pro má extrémně dlouhou výdrž baterie a téměř nikdy nepotřebuje nabíjet v poledne.
Možná jsou v procesoru obrazového signálu modelu A16 neohlášená vylepšení nebo má v rukávu nějaké další triky. Rád bych měl zajímavější příběh než „je to A15, která běží o 8 procent rychleji“, ale je to tak. Skoro to vypadá, jako by Apple musel vytvořit nový čip s novým názvem, aby ospravedlnil přívlastek „Pro“. Mírně posílený A15 není zrovna problém, protože Apple si udržuje drtivý náskok před všemi ostatními čipy ve smartphonech, ale připadá mi laciné dát mu nové jméno, když se toho změnilo tak málo. Říkat mu „A15+“ by bylo opravdovější.
Nové senzory a komunikační funkce
V řadě iPhonů je ještě několik dalších změn, které stojí za zmínku, i když zatím nemají vliv na můj celkový dojem z iPhonu 14 Pro.
První z nich je fantastická nová satelitní SOS funkce, díky níž se budete moci v případě nouze připojit k satelitu Globalstar a poslat zprávu záchranné službě, když budete mimo dosah mobilního telefonu nebo Wi-Fi. Pokud místní záchranné služby nemohou přijímat zprávy, zavolá jim vaším jménem zprostředkovatel. Tato funkce pravděpodobně někomu zachrání život, nebo alespoň několika uvízlým řidičům, ale bude k dispozici až po vydání aktualizace iOS 16 na podzim. K dispozici je jak na běžném iPhonu 14, tak na iPhonu 14 Pro, a to zdarma na dva roky. Poté Apple neuvedl, kolik bude stát nebo zda bude součástí nějaké jiné služby Apple.
Další změnou je agresivní prosazování eSIM (vestavěná, softwarově modifikovatelná SIM karta). Minulé iPhony podporovaly eSIM, ale stále měly tradiční přihrádku na SIM karty nano-SIM. To stále platí ve většině světa, ale v USA budou iPhone 14 a iPhone 14 Pro podporovat pouze eSIM – fyzická přihrádka na SIM kartu je pryč. Pokud si nové telefony koupíte u operátora, bude to celkem bezproblémové. V opačném případě budete muset během procesu nastavení provést další krok k přenosu čísla. O tom, zda jsou eSIM pro časté cestování dobré, nebo špatné, se vedou spory, protože v některých zemích může být obtížné získat novou SIM kartu. Tento krok pravděpodobně urychlí přijetí a z dlouhodobého hlediska bude přínosem, protože eSIM je bezpečnější (nikdo vám nemůže ukrást SIM kartu) a s eSIM je mnohem snazší rychle zaregistrovat a aktivovat nového operátora nebo dočasnou předplacenou službu.
iPhone 14 (standardní i Pro) používají modem Snapdragon X65 od společnosti Qualcomm, který poskytuje o něco lepší výkon 5G a spotřebovává o něco méně energie. Jsou to také první iPhony, které podporují Bluetooth 5.3 (dřívější modely podporují Bluetooth 5.0), i když se zatím nezdá, že by Apple dělal něco pro využití nového standardu.
Existují nové, citlivější akcelerometry, které v současné době nemají jiné konkrétní využití než automatické zjišťování, zda jste se dostali do dopravní nehody. Pokud ano, budete dotázáni, zda jste v pořádku, a pokud nebudete reagovat, budou automaticky informovány záchranné služby (a váš kontakt pro případ nouze). Je to skvělá bezpečnostní funkce, kterou ale rozhodně nebudu záměrně testovat.
iPhone 14 Pro je první iPhone, který je vybaven dvoupásmovou přesnou GPS, což je funkce, kterou mají i nové Apple Watch Ultra. Ta ve standardním iPhonu 14 není k dispozici a měla by GPS v městských oblastech s vysokými budovami zpřesnit na mnohem vyšší úroveň.
Budoucnost iPhonu začíná zde
Většina iPhonů je lepší než předchozí rok, protože mají rychlejší procesory a lepší fotoaparáty a obvykle přinášejí i další drobná vylepšení, například lepší displej. Obvykle se nevyplatí upgradovat z loňského modelu, ale to je v pořádku – smyslem je vyrábět každý rok lepší iPhone pro lidi, kteří přecházejí ze starších modelů.
Letos mám při používání iPhonu 14 Pro jakýsi niterný pocit, že je to začátek něčeho, že to, co používám, není jen další zvýšení kvality nebo výkonu, ale větší změna paradigmatu používání iPhonů.
Neustále zapnutý displej zazáří až ve chvíli, kdy v aktualizaci iOS 16 na konci tohoto roku dostaneme Živé aktivity a poté bude aktualizováno mnoho aplikací, které je budou využívat. To, co je nyní, je v pořádku, ale potenciál zobrazovat vždy aktuální informace bez odemykání iPhonu je časem, datem a widgety naplněn jen částečně. Ještě měsíc nebo dva bude mít pocit, že mu chybí kousek skládačky.
Na druhou stranu Dynamický ostrov je už teď trefou do černého a po spuštění Živých aktivit bude jen lepší. Je to jedna z těch vzácných změn rozhraní, která přidává možnosti a zároveň snižuje složitost. Zobrazuje stav věcí, které váš iPhone dělá na pozadí, například telefonní hovor, přehrávání podcastu nebo spuštěný časovač. Umožňuje rychlý a intuitivní přístup k základním ovládacím prvkům těchto věcí a přístup k dané aplikaci jedním klepnutím. Její využití jako místa pro stavové „přípitky“ (jako je připojování AirPods nebo ověřování Face ID) a živé činnosti na pozadí je však velmi jasně definováno; není to jen místo, kam můžete všechna oznámení umístit do různě tvarované bubliny.
Apple by udělal dobře, kdyby ji co nejrychleji zavedl do co největšího počtu iPhonů. V budoucích verzích iOS bude nepochybně rozšířena a okopírována konkurenty Applu. Má potenciál stát se jednou z těch věcí, které definují zážitek z iPhonu, a mohla by být užitečná i na iPadu a Macu. Nemyslím si, že by stálo za to utratit 1 000 dolarů nebo více za upgrade iPhonu jen proto, abyste si vyzkoušeli Dynamický ostrov, ale je to překvapivě obrovská výhoda, která letos odlišuje model Pro ještě více než procesor A16, vždy zapnutý displej nebo 48Mpx fotoaparát.