Odvahu změnit svět má opět jen Apple

Říkejme tomu problém Godzilly. Apple je tak velký a vlivný, že každý jeho krok bude mít pro někoho někde obrovské následky. Když se Godzilla vydá na procházku, zanechá za sebou obrovské stopy (a, buďme upřímní, spoustu rozdrcených věcí).

A stejně jako každá velká korporace (nebo jaderný Kaiju) i Apple ví, kdy je čas našlapovat zlehka a kdy je čas hodit flintu do žita. Jakékoli rozhodnutí, které učiní – zejména pokud jde o iPhone -, může pohnout trhy, získat nebo zničit dodavatele a narušit trajektorii technologického průmyslu.

Když Apple oznámil iPhone, přerušil kontrolu, kterou nad našimi telefony měli bezdrátoví operátoři. Apple by přinesl iPhone té společnosti, která by souhlasila s tím, že se bude držet dál od rozhraní telefonu vytvořeného společností Apple, AT&T (tehdy Cingular) souhlasila a zbytek je historie.

Nyní se k tomu Apple chystá znovu.

Zdroj: Apple

eSIM pro některé
S modely iPhone 14 se Apple snaží svou vahou podpořit zavádění nové technologie: eSIM. Po léta byly všechny mobilní telefony vybaveny malou čipovou kartou SIM, která obsahovala „identitu“ těchto zařízení, aby se mohla připojit k mobilní síti. Postupem času se stala zbytečnou – tyto informace mohly být stejně snadno uloženy v zařízeních a dokonce přenášeny ze zařízení do zařízení. A tak někdo vynalezl eSIM, která přesně tohle dělala, a SIM karty byly odsouzeny k zániku.

(Stejně jako u mnoha jiných nových technologií nebyl Apple prvním, kdo přišel na trh s telefonem podporujícím eSIM. Zdá se, že toto prvenství získal Samsung.)

Ale svět se mění pomalu a je mnohem jednodušší pokračovat v obvyklém postupu. Takže i když se eSIM staly populárnějšími, v řadě zemí je SIM karta stále vyžadována. Operátoři se zřejmě obávají, že odstranění potřeby fyzické karty usnadní zákazníkům změnu sítě. Ale hlavně se asi bojí změny. A nechtějí si přidělávat práci se změnou, pokud nemusí.

Slyšíte ty kroky? Godzilla se blíží.

Když si v USA koupíte iPhone 14, najdete v krabici tuto praktickou poznámku.

Apple si vynucuje změnu
Všechny iPhony 14 prodávané ve Spojených státech nejsou vybaveny slotem pro SIM kartu. Prostě tam není. A to bude mít silný dopad na bezdrátové operátory po celém světě. Tady v USA to urychlí zavádění eSIM. Uživatelé iPhonů mohou eSIM používat od nových modelů, které byly představeny v roce 2018, ale 100 % uživatelů upgradovaných iPhonů 14 bude muset přejít na novou kartu.

(Apple uživatele tímto směrem tlačí již delší dobu, přičemž poslední telefony se dodávají bez nainstalované SIM karty. Uživatelé si ji samozřejmě mohou přidat sami, ale je tak snadné se tomu prostě poddat).

Američané samozřejmě také cestují a vzhledem k velkému podílu iPhonu na trhu to zvýší poptávku po eSIM. Operátoři v jiných zemích, kteří rádi prodávají SIM karty turistům, se budou muset s eSIM sžít, pokud tak ještě neučinili. eSIM budou pokračovat na své cestě k nevyhnutelnosti.

Apple z toho bude těžit… nakonec
Z dlouhodobého hlediska je jasné, že společnost Apple bude chtít přestat zabudovávat sloty pro SIM karty do všech modelů iPhone. V krátkodobém horizontu to však prostě nemůže udělat – a tak vyrábí dvě různé verze svých telefonů, pro USA a pro zbytek světa. (To není nic nového – Apple už nějakou dobu vyrábí velké iPhony se dvěma sloty na SIM karty pro čínský trh, věřte tomu nebo ne).

Z dlouhodobého hlediska bude odstranění slotu pro Apple výhodné, protože odpadne další potenciální místo vniknutí vody a prachu, malý kovový slot na SIM kartu a prostor na vnitřní straně pouzdra iPhonu určený pro čtení SIM karty.

Bohužel z krátkodobého hlediska to pro Apple nepředstavuje téměř žádný přínos. Společnost nemůže udělat dva zcela odlišné návrhy vnitřních částí iPhonu, jeden pro USA a druhý pro všechny ostatní. Proto když iFixIt rozebral iPhone 14 Pro, našel v místě, kde měla být zdířka pro SIM kartu, malou plastovou rozpěrku. Dokud nebude SIM karta poražena všude, bude stále komplikovat design iPhonu.

Ale nyní, když Apple začal tlačit, je poražení SIM karty nevyhnutelné. Obyvatelé města nemohou bojovat s Godzillou – stačí, když mu půjdou z cesty.

Kam dál?
V letošním roce jsme byli svědky toho, jak se vliv společnosti Apple prosadil v několika dalších zajímavých oblastech. Jistě, oznámení služby Emergency SOS via Satellite změnilo pravidla hry, pokud jde o satelitní datové služby pro spotřebitelská mobilní zařízení. Elon Musk a společnost T-Mobile zašli tak daleko, že předešli oznámení společnosti Apple vlastní tiskovou konferencí, na níž oznámili, že služba Starlink společnosti SpaceX bude nakonec spolupracovat s bezdrátovou sítí společnosti T-Mobile a vyplní tak mezery v síti operátora.

Vzhledem k tomu, že společnost Apple údajně zakoupila 85 procent kapacity satelitní sítě svého partnera, společnosti Globalstar, dojde nepochybně k vyčerpání satelitní kapacity a bude třeba vypustit mnoho nových datových satelitů. (Satelitní připojení společnosti Apple bude zajištěno prostřednictvím modemového čipu Qualcomm 5G, ale zatímco jeho konkurenti si mohou čip koupit, budou muset mezitím někde najít omezené satelitní datové zdroje).

Jako provozovatel dvou nejoblíbenějších počítačových platforem na světě se Apple hází do jednoho pytle s novým standardem WebAuthn – který Apple nazývá Passkeys – a tím se široké přijetí tohoto standardu stává hotovou věcí, zejména vzhledem k tomu, že Google a Microsoft jsou na palubě. Stejně tak nový standard Matter pro zařízení inteligentní domácnosti umožnil společnosti Apple a některým jejím velkým konkurentům vyhlásit mír a zajistit, že se nový standard dostane přes cílovou pásku.

Co tedy čeká Apple příště, pokud jde o kroky, které změní svět? Godzilla bohužel neodpovídá na hlasové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *